Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. januára 1970 Ostatné od Energia.skTASR

ENERGIA: SSE-D odmieta škandalizáciu pre nové poplatky za distribúciu

Zdôraznil, že podľa nových taríf schválených regulačným úradom, spoločnosť v roku 2017 neočakávala zvýšenie svojich výnosov. Očakávania sú dokonca nižšie, ako boli v predchádzajúcom regulačnom období.

Systém taríf navrhnutých pre malé podniky, mestá a obce mali okrem zjednodušenia štruktúry za cieľ znížiť potrebu vynútených, ale zároveň nepotrebných investícií, ktoré by finančne museli znášať všetci užívatelia distribučnej sústavy.

V navrhnutej tarifnej štruktúre sa stanovuje maximálna rezervovaná kapacita pre odberateľov elektrickej energie na základe ampérovej hodnoty vstupného ističa. Je pravda, že aj mnoho obcí, miest a podnikateľov má rezervovanú kapacitu vo vysokých hodnotách, ktorú nepotrebujú. Takto blokujú kapacitu distribučnej sústavy pre možnosti rozvoja tak súčasných, ako aj nových odberateľov a nútia distribučnú spoločnosť do náročných investícií pre budovanie nových kapacít.

Mnohé mestá a obce či podnikatelia podľa Beera realizovali úsporné opatrenia pre zníženie spotreby elektrickej energie, na ktoré však nenadväzovala požiadavka na zmenu služieb distribúcie elektrickej energie. Nové tarify mali za cieľ zaviesť spravodlivejšie rozdelenie platieb tak, aby vyššie platby platili zákazníci, ktorí majú vyššie požiadavky pre zaťaženie distribučnej sústavy.

SSE-D identifikovala viacero obcí v regióne, ktoré by optimalizáciou rezervovanej kapacity dokázali ušetriť niekoľko tisíc eur ročne iba na distribúcii energie pri použití novonavrhnutých taríf. Ceny za distribúciu elektrickej energie v cenníku SSE-D platnom od januára 2017 výrazne klesli pre odberateľov, ktorí využívali služby distribúcie na úrovni vysokého napätia a rovnako významne pre približne 325.000 odberateľov v domácnostiach na úrovni nízkeho napätia.

„Spoločnosť SSE-D týmto vyhlasuje, že v súvislosti s cenami za distribúciu vždy postupovala a bude postupovať v zmysle platnej legislatívy,“ dodal Beer.

Jal ed

Copyright © TASR 2017

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.