Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. januára 1970 Ostatné od Energia.skTASR

ENERGIA: SR zaostáva za ČR vo využívaní obnoviteľných zdrojov

Susedná Česká republika má však navrch v oblasti podmienok pre investorov a zapojenia štátu do riešenia a realizácie malých vodných elektrární. Prostredníctvom vodnej energie sa pritom na Slovensku pokrýva 17 % spotreby elektrickej energie, v Čechách je to asi 10 %.

Podľa Renáty Kormanovej, predsedníčky predstavenstva AQUA-EKO, a.s., energia, jej kvalita, zabezpečenie dodávky a cena sú jedným z limitujúcich faktorov rozvoja spoločnosti. Slovensko aj Česko trpia výrazným nedostatkom pri využívaní prírodných zdrojov energie, na ktoré sa v Európe kladie čoraz vyšší dôraz. Na Slovensku pritom doteraz štát nevytvoril dostatočné podmienky pre to, aby mohli investori vytvárať realizovateľné riešenia v súlade s prírodou.

Na Slovensku chýbajú podporné štúdie, ktoré by umožňovali investorom, v súčinnosti so Slovenským rybárskym zväzom i Slovenským vodohospodárskym podnikom, š.p., budovať zdroje elektrickej energie v súlade s prírodným prostredím. Negatívne sprievodné vplyvy malých vodných elektrární na krajinu a ich riešenie tak zostávajú ležať na pleciach štátnych odborných organizácií a investora.

V Českej republike pritom až 40 % zo všetkých malých vodných elektrární vlastní štát. Krajina venuje väčšiu pozornosť centralizácii riešení sprievodných javov pri malých vodných elektrárňach, napríklad dosahu na ichtyofaunu, podpore programu spriechodnenia riek pre migráciu rýb a podobne. Aj preto možno v Česku pozorovať precíznejšie technické riešenia rybovodov. Požiadavky na parametre malej vodnej elektrárne sú tu v súlade so štátnymi programami podpory riešenia vplyvov na životné prostredie.

„Budeme so záujmom sledovať vývoj situácie v oblasti nových podporných programov štátu na zmapovanie migrácie rýb a spriechodnenie riek pre ich migráciu, ako i v oblasti nariadení a regulatív štátu pre malé vodné elektrárne na Slovensku. Veríme, že sa podarí s rastúcou pomocou štátu vytvoriť také riešenia, ktoré prinesú možnosť zosúladiť prírodu s využitím jej potenciálu na Slovensku pri citlivom zásahu do krajiny,“ uzatvára Kormanová.

TASR informovala spoločnosť AQUA-EKO, a.s.

Copyright © TASR 2011

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.