Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. januára 1970 Ostatné od Energia.skTASR

ENERGIA: SPP posúva ÚRSO návrh na zvýšenie cien plynu od novembra o 7,5 % (2)

V oboch oblastiach predložilo vedenie plynární dva cenové návrh. Návrh priemerného zvýšenia ceny plynu pre domácnosti o 7,5 % s účinnosťou od 1. novembra 2010 bol podľa Ministerstva hospodárstva a výstavby (MHV) SR argumentačne podložený a opodstatnený, preto sa rozhodlo odstúpiť ho na rozhodnutie nezávislému regulátorovi. „Druhý s účinnosťou od 1. decembra 2010 navrhoval priemerné zvýšenie ceny o 27,6 %. Tento návrh MHV považovalo za neopodstatnený a definitívne ho zamietlo,“ konštatuje sa v stanovisku, ktoré TASR poskytlo komunikačné oddelenie rezortu.

V oblasti dodávok plynu na výrobu tepla predložilo predstavenstvo SPP zdôvodnený návrh na priemerné zvýšenie ceny o 10,1 % s účinnosťou od 1. novembra, ako aj nepodložený návrh na zvýšenie ceny o 35,3 % s účinnosťou od 1. decembra 2010. „MHV nebude akceptovať cenové návrhy, ktoré sú neopodstatnené, argumentačne nepodložené a bude brániť nadmernému zvyšovaniu cien plynu,“ dodáva ministerstvo vo svojom stanovisku.

Schválený cenový návrh na zvýšenie cien zemného plynu pre domácnosti je podľa hovorcu SPP Ondreja Šebestu krok správnym smerom. ÚRSO ho podnik zašle už v piatok 3. septembra. „Dôvodom cenového návrhu je nárast nákupnej ceny zemného plynu. SPP nakupuje plyn v amerických dolároch. Od začiatku roka 2010 dolár posilnil viac ako ÚRSO predpokladal pri nastavovaní priemerných cien na rok 2010. Ak nepríde ku zmene cien plynu pre domácnosti, hrozí spoločnosti v tomto roku strata v segmente domácností rádovo v desiatkach miliónov eur,“ priblížil Šebesta v písomnom stanovisku plynární.

Zároveň upozornil, že zvýšenie ceny plynu, ktoré schválilo dnešné valné zhromaždenie, pokryje len časť straty SPP v segmente domácností. „Preto musíme pokračovať v dialógu s regulátorom, aby sme vyriešili súčasnú situáciu a vyvážili naše náklady a príjmy v segmente domácností v roku 2010. Pre žiadnu spoločnosť nie je udržateľné, aby v jednom zo segmentov trhu dosahovala dlhodobo systematickú stratu,“ avizoval Šebesta.

Rezort hospodárstva dnes zároveň informoval, že zástupcovia štátu na dnešnom mimoriadnom valnom zhromaždení SPP odvolali členov predstavenstva spoločnosti Antona Nováka, Rastislava Kupku a Jána Dudášika. Ich nástupcami sa stali Štefan Slezák, Juraj Ondris a  Vladimír Klimeš.

UPOZORNENIE:

Správa je doplnená o stanovisko SPP v 4. a 5. odseku.

Copyright © TASR 2010

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.