Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
8. marca 2015 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Spotreba nafty v SR má rastúcu, spotreba benzínu klesajúcu tendenciu

Spotreba motorovej nafty by sa mala podľa rezortu vyvíjať naďalej rastúcim tempom, v závislosti od dynamiky vývoja ekonomiky a rozsahu využívania alternatívnych motorových palív. „Dlhodobý priemerný medziročný rast spotreby sa tu predpokladá na úrovni 5 %,“ konštatoval v strategickom dokumente.

Spotreba motorového benzínu by si mala zachovať mierny klesajúci trend na úrovni okolo 0,5 %, prípadne stagnáciu na súčasnej úrovni. Závisieť to bude od vývoja kúpyschopnosti obyvateľstva, miery zavádzania alternatívnych palív či od zvýšeného podielu osobných automobilov s naftovým motorom.

V prípade ďalšieho výraznejšieho spomalenia slovenskej ekonomiky sa dá očakávať aj scenár s miernejším rastom spotreby motorových palív. „V doprave sa očakáva nárast významu alternatívnych palív, ako sú LPG, CNG a elektromobility a tiež vodíka,“ avizuje ministerstvo.

Z pohľadu absolútneho objemu spotrebovaných motorových palív v budúcnosti možno podľa energetickej politiky považovať zabezpečenosť krajiny v zásobovaní trhu za vysokú. Súčasné maximálne výrobné kapacity rafinérskeho priemyslu sú totiž dostatočné vo všetkých scenároch ďalšieho vývoja.

„Platí to, aj keby mal byť domáci dopyt zásobený výlučne z domácej rafinérie, pričom táto situácia je v skutočnosti extrémne nepravdepodobná, pokiaľ SR ostane ako celok plne integrálnou súčasťou EÚ a jednotného liberálneho európskeho ropného trhu,“ vysvetlil rezort hospodárstva.

Domáca spotreba pohonných látok je na približne 35 % pokrytá dovozom napriek tomu, že domáci výrobca Slovnaft je schopný svojou kapacitou dlhodobo uspokojiť celý domáci trh viac ako dvojnásobne. V roku 2012 bola domáca spotreba motorových palív na úrovni 2,064 milióna ton, z toho benzínu sa spotrebovalo 542.000 ton, nafty 1,494 milióna ton a LPG 31.000 ton.

Copyright © TASR 2015

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.