Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. januára 1970 Ostatné od Energia.skTASR

ENERGIA: Spory Nečasa s Kalouskom ohrozujú kompenzovanie rastu cien elektriny

Kým Kalousek sa v minulých dňoch vyslovil za kompenzovanie rastu cien elektriny pre domácnosti a priemysel s využitím príjmov z predaja českých emisných povoleniek, Nečas trvá na tom, že opatrenia majú byť komplexné, a navrhuje zavedenie novej „solárnej dane“ pre veľké fotovoltické elektrárne, ako aj až päťnásobné zvýšenie poplatkov za vyňatie pôdy z poľnohospodárskeho fondu. Veľké solárne elektrárne totiž vznikajú práve na poľnohospodársky využívanej pôde.

Premiér Nečas v utorok (12. 10.) dokonca obvinil ministra financií z populizmu a spochybnil Kalouskov výrok, že príjmy z predaja povoleniek môžu byť dostupné už v roku 2011. Podľa predsedu vlády budú tieto príjmy k dispozícii najskôr až v roku 2013.

Ak sa vláda v najbližších dňoch nedohodne, ako rast cien elektriny kompenzovať, hrozí, že príslušný legislatívny návrh nebude predložený už na októbrovej schôdzi Poslaneckej snemovne a parlament ho včas nestihne prerokovať.

Spor Nečasa s Kalouskom má veľmi pravdepodobne nielen odborné, ale aj politické pozadie, pretože už v piatok a sobotu sa v Česku konajú komunálne voľby a voľby do tretiny Senátu. TOP 09 a ODS si v týchto voľbách ostro konkurujú a v Prahe, kde ODS panovala na magistráte i všetkých mestských častiach bez prerušenia od roku 1994, hrozí občianskym demokratom, že budú až druhí za TOP 09.

Ešte v januári 2009 bolo v Česku iba 1475 solárnych elektrární s výkonom necelých 66 megawattov, ale o rok neskôr, k 1. januáru 2010, to bolo už 6032 elektrární s inštalovaným výkonom 463 megawattov. Solárny boom pokračuje aj v tomto roku: za deväť mesiacov, k 1. septembru 2010, pribudlo 4113 solárnych zdrojov s výkonom 231 megawattov. Elektrinu z fotovoltických elektrární štát vykupuje až za štvornásobok obvyklej ceny, ktorú platí koncový spotrebiteľ.

Copyright © TASR 2010

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.