Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. augusta 2010 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skTASR

Španielska vláda zníži podporu fotovoltaickým elektrárňam

Európske vlády začali v tomto roku znižovať podporu výroby elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Jedným z dôvodov je aj ich snaha zmierniť schodok štátneho rozpočtu. Druhým dôvodom je, že obstarávacia cena solárnych zariadení v posledných rokoch výrazne klesla a zisk z ich prevádzky najmä vďaka dotáciám, na ktoré sa skladajú všetci spotrebitelia elektrickej energie, dosahuje neprimerane vysokú úroveň.

Ministerstvo priemyslu informovalo, že novým veľkým voltickým elektrárňam na pozemkoch klesnú dotácie o 45 %, veľkým výrobcom elektriny s panelmi na strechách sa znížia o 25 % a malým výrobcom o 5 %.

V dnešnej správe sa nehovorí nič o termíne účinnosti rozhodnutia.

Vláda sa začiatkom júla dohodla so združeniami výrobcov elektriny vo veterných parkoch a termosolárnych zariadeniach. Termosolárne elektrárne sústreďujú energiu slnečných lúčov do určitého bodu, na miesto, kde sa v potrubí nachádza voda, ktorá ju premieňa na paru. Tá následne poháňa klasické generátory. Termosolárne elektrárne však mávajú ako médium aj oleje, ktoré sa najprv zohrejú na vysokú teplotu a potom pôsobia na vodu. Ich výhodou je, že si získanú tepelnú energiu udržujú dlho po západe slnka, vďaka čomu sa zariadenia využívajú denne dlhšie. Voltické panely premieňajú slnečné lúče priamo na elektrinu.

Španielsko vyplatilo v roku 2009 výrobcom elektriny z obnoviteľných zdrojov dotácie 6,5 miliardy eur. Využívaním týchto zdrojov sa krajina dostala na svete na druhé miesto. Za úspech však zaplatila, ich podpora prispela k rastu štátneho dlhu.

Na konci tohto roka bude inštalovaný výkon voltických energetických zariadení 4021 megawattov.

Informovali o tom agentúra Reuters a nemecký denník Financial Times Deutschland.

1 12 jns ed

Copyright © TASR 2010

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.