Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
5. novembra 2015 Elektrina a elektrická energia od Energia.skTASR

Španielska vláda dáva prednosť jadrovej energetike pred fotovoltikou

Za najnovšie opatrenie proti solárnej energetike pokladajú investori „solárnu daň“, ktorá zdraží elektrinu vyrábanú pre vlastnú spotrebu.

„Vláda sa stavia k Slnku chrbtom,“ uviedol najväčší španielsky denník El País k najnovšiemu daňovému dekrétu vlády. Celoštátne združenie fotovoltiky UNEF sa ku kritike pridalo, keď napísalo, že nariadenie, „má zabrániť rozvoju solárnej energetiky namiesto toho, aby ju podporilo“.

Španielsko už pred rokmi stratilo kontakt s krajinami, ktoré solárnej energetike v Európe venujú zvýšenú pozornosť. Vlani mali solárne elektrárne iba 5-% podiel na celkovej ročnej výrobe elektriny v krajine. V Nemecku, nad ktorými visia husté mraky podstatne dlhšie než v Španielsku, je podiel fotovoltiky na celkovej výrobe elektrickej energetiky 6 %. Majstrom Európy je však Taliansko s podielom 8 %.

Madridská vláda presadila napriek postoju opozičných strán a solárnej loby zákon, podľa ktorého musia na rozvoj prenosovej elektrizačnej sústavy prispievať aj majitelia zariadení, ktorí vyrábajú energiu pre vlastnú spotrebu. „Je to niečo také, akoby človek musel platiť za to, že si pestuje paradajky vo vlastnej záhrade,“ rozhorčovali sa členovia Kritického energetického observatória.

V Španielsku sa postoj k solárnej energetike zmenil náhle v roku 2008. Podpora sektora sa neustále oslabuje, dokonca aj so spätnou platnosťou. Elektrárne, ktoré sa vybudovali z peňazí požičaných v zahraničí a investori počítali so štátnou pomocou, ale ju nedostali, sú v súčasnosti stratové. Stovky z nich už skrachovali. Investori sa sporia so štátom. Stovky žalôb riešia súdy a arbitrážne orgány.

Vláda napriek návrhu ľavicovej opozície, aby Španielsko skončilo s jadrovou energetikou, rozhodla, že životnosť činných jadrových blokov, ktorá je teraz 30-40 rokov, sa môže predĺžiť až na 60 rokov. Prevádzkovateľ rozvodnej siete REE uviedol, že atómové bloky sú teraz hlavným zdrojom elektrickej energie v Španielsku.

Copyright © TASR 2015

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.