Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. januára 1970 Ostatné od Energia.skTASR

ENERGIA: SNS pri predaji 66-% podielu v SE preferuje štát, SKOK chce opak

SNS podľa slov jej predsedu Andreja Danka protestuje proti predaju 66-% podielu v SE zahraničným záujemcom či finančným skupinám. „Je škandalózne, že predaj časti Slovenských elektrární talianskym vlastníkom finišuje a pritom verejnosť sa ani nedozvedá, kto nakoniec môže tento podiel získať,“ zdôraznil Danko.

Strana SKOK si podľa jej predsedu Juraja Miškova nemyslí, že by štát mal kupovať akcie SE naspäť. „Nedostavaný tretí a štvrtý blok v Mochovciach je totiž guľou na nohe, ktorú štát pri súčasnej kondícii a situácii, v ktorej je, nemá šancu zvládnuť. Toto by pomohlo akurát tak Talianom (Enelu),“ podčiarkol Miškov.

Štát by podľa predsedu SKOK-u mal však v prvom rade trvať na záväzku dostavby tretieho a štvrtého bloku v Mochovciach. Nákup 17 % akcií na získanie majority v Slovenských elektrárňach je podľa neho nepravdepodobný, pretože to mohol štát urobiť aj v prípade Slovak Telekomu, keď mohol namiesto privatizácie radšej kúpiť 2 % akcií na to, aby mal v ST 51-% podiel. „Štát v Slovak Telekome však radšej predal 49 %,“ doplnil.

„Ministerstvo hospodárstva (MH) SR nateraz nemá ambíciu vstúpiť ako tretia strana k podpisu memoranda medzi spoločnosťou Enel a potenciálnym kupcom akcií spoločnosti Slovenské elektrárne. Prioritou ministerstva hospodárstva zostáva naďalej dostavba tretieho a štvrtého bloku jadrovej elektrárne Mochovce,“ uviedla dnes pre TASR hovorkyňa MH SR Miriam Žiaková.

Ďalší postup Slovenskej republiky vo vzťahu k ponuke Enelu na predaj akcií SE predpokladá podľa rezortu hospodárstva viacero možných variantov. Proces obstarania poradcu pre vypracovanie analýzy na posúdenie možnosti navýšenia majetkovej účasti štátu v SE sa podľa Žiakovej začal. „Poradca má pre MH SR vypracovať analýzu, v ktorej zohľadní všetky alternatívy navýšenia majetkovej účasti štátu v spoločnosti SE, a. s.,“ dodala.

Taliansky Enel, ktorý má v elektrárňach 66-% podiel, by mal do konca tohto týždňa podpísať memorandum o porozumení s jedným z uchádzačov o jeho akcie. Informovala o tom minulý týždeň Italpress. Okrem slovenskej vlády majú záujem o kúpu dvaja investori, a to český Energetický a průmyslový holding (EPH), maďarská štátna spoločnosť MVM Group spolu so Slovnaftom. Spomína sa aj štátna čínska energetická spoločnosť CNNC.

Copyright © TASR 2015

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.