Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. januára 1970 Ostatné od Energia.skTASR

ENERGIA: Slovnaft nesúhlasí so závermi šetrenia Rady PMÚ SR

„Spoločnosť Slovnaft, a. s., zastáva stanovisko, že závery šetrenia Rady PMÚ SR a jej rozhodnutie znova len preukázali rozporuplnosť pôvodného rozhodnutia PMÚ SR, ako aj metód a postupu správneho konania jednak PMÚ SR, ako aj samotného šetrenia Rady PMÚ SR,“ informoval hovorca a. s. Slovnaft Anton Molnár v reakcii na dnes zverejnené rozhodnutie Rady PMÚ SR z 8. júla 2011, ktorým potvrdila pokutu uloženú PMÚ SR v decembri 2010 akciovej spoločnosti Slovnaft vo výške približne 9,03 milióna eur.

Ide o historický spor, ktorý sa ťahá už viac ako 5 rokov. Krajský súd už v minulosti zrušil dve predchádzajúce prvostupňové a druhostupňové rozhodnutia úradu v tejto veci.

Slovnaft, a. s., v plnej miere zotrváva na svojich argumentoch uvedených v rozklade, ktorý spoločnosť podala dňa 29. decembra 2010 na Radu PMÚ SR voči jeho rozhodnutiu vydanému dňa 10. decembra 2010. Rada PMÚ SR sa vo svojom šetrení do hĺbky nevysporiadala so žiadnymi konkrétnymi dôkazmi, na ktorých založila svoje rozhodnutie, ale iba formálne vyhodnotila všetky argumenty podané zo strany Slovnaftu ako neopodstatnené.

Navyše, Rada PMÚ SR dezinterpretovala prvostupňové rozhodnutie PMÚ SR z 10. decembra 2010, keď v rozpore s jeho odôvodnením prekvalifikovala použité regresné analýzy na iba podporný dôkaz použitý výlučne na podporné a kontrolné účely, ktoré nemali preukazovať porušenie zákona zo strany spoločnosti vo vykorisťovateľskej forme diskriminácie. Rovnako aj PMÚ SR počas celého správneho konania menil právnu kvalifikáciu posudzovaného konania Slovnaftu. Uvedené má za následok, že celé konanie sa stáva zmätočným, rozhodnutia sú nezrozumiteľné a nie je vôbec zrejmé, na základe akých dôkazov má Slovnaft uhradiť pokutu 9.028.746 eur.

Za účelom preverenia správnosti výpočtov a použitých regresných analýz PMÚ SR oslovila spoločnosť skúsených odborníkov. Tí potvrdili, že ekonometrické analýzy, ktoré boli podkladom pre vydanie rozhodnutia, v skutočnosti nie sú spôsobilé bez akýchkoľvek pochýb preukázať diskrimináciu jednotlivých odberateľov v rozhodnom období, a tým ani porušenie zákona.

Úrad nepreukázal, že správanie sa spoločnosti malo negatívny dopad na súťaž a jeho závery nesmerujú k ochrane súťaže, ale konkrétnych súťažiteľov, čo nie je cieľom a úlohou súťažného práva.

Copyright © TASR 2011

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.