Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
21. septembra 2015 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skTASR

SIEA zverejnila zoznam prvých oprávnených zariadení

Rodinné a bytové domy budú môcť v rámci národného projektu SIEA s názvom Zelená domácnostiam požiadať o poukážku na inštaláciu piatich druhov zariadení. V zozname je ich zatiaľ zaregistrovaných 235. Sú medzi nimi predovšetkým solárne kolektory a fotovoltické panely, menšiu časť tvoria tepelné čerpadlá a kotly na biomasu.

O registráciu zariadenia môžu požiadať tí, ktorí sú schopní predložiť doklady o inštalovanom výkone zariadenia vydané akreditovanou skúšobňou a vyhlásenie o zhode. S cieľom zjednodušiť registráciu zariadení SIEA nepožaduje originály dokumentov, postačujú len kópie, pretože doklady potvrdzujúce požadované technické parametre majú identifikačné údaje, na základe ktorých je možné overiť hodnovernosť v konkrétnej skúšobni.

„Napriek tomu, že samotná registrácia je pomerne jednoduchá, až tretina z doteraz preverených žiadostí neobsahovala požadované dokumenty. Preto odporúčame dôsledne skontrolovať kompletnosť dokumentácie a prípadné otázky ešte pred odoslaním konzultovať s pracovníkmi SIEA, ktorí zabezpečujú registráciu,“ uviedol riaditeľ odboru komunikácie a medzinárodných projektov SIEA Eduard Jambor.

V mnohých žiadostiach doklady chýbali, prípadne žiadatelia predkladali iba katalógové listy zariadení, ktoré pre registráciu nepostačujú. V tom prípade je potrebné dožiadať správny dokument, čo proces registrácie predlžuje. Špeciálnu skupinu tvoria tí, ktorí žiadajú o zaregistrovanie už nainštalovaného systému a predkladajú katalógový list, odovzdávací protokol o uvedení zariadenia do prevádzky a faktúru o ukončení inštalácie. SIEA zdôrazňuje, že neregistruje hotové inštalácie.

Žiadosti o registrácie SIEA kontroluje v poradí, v akom prichádzajú. Odpovede na frekventované otázky súvisiace s registráciou zariadení sa postupne dopĺňajú do zoznamu najčastejších otázok, ktorý je zverejnený na stránke projektu.

Národný projekt Zelená domácnostiam je momentálne len v prípravnej fáze, domácnosti ešte nemôžu žiadať o podporu. Podmienkou spustenia národného projektu je okrem vytvorenia zoznamu zariadení aj vytvorenie zoznamu zhotoviteľov, ktorí sa zaviažu dodržiavať zmluvné podmienky pri inštalácii podporených zariadení, ako aj pri preplácaní poukážok. Otvorenie registrácie zhotoviteľov a zverejnenie zmluvy so zhotoviteľom SIEA plánuje v najbližších týždňoch.

Národný projekt SIEA je financovaný z Operačného programu Kvalita životného prostredia, ktorý riadi Ministerstvo životného prostredia SR. V pilotnom projekte bude v prvej fáze k dispozícii 45 miliónov eur. Celková výška podpory na inštaláciu malých zariadení OZE zostáva naďalej na úrovni pôvodných 115 miliónov eur z európskych a štátnych zdrojov.

Copyright © TASR 2015

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.