Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. januára 1970 Ostatné od Energia.skTASR

ENERGIA: SIEA na veľtrhu Coneco 2016 poskytuje bezplatné energetické poradenstvo

Priestoru, v ktorom agentúra poskytuje energetické poradenstvo, dominujú podsvietené názorné schémy systémov na využívanie OZE. Tie úzko súvisia s témou, o ktorú je tento rok najväčší záujem. Návštevníci veľtrhu sa zaujímajú najmä o konzultácie súvisiace s národným projektom SIEA Zelená domácnostiam.

Rodinné a bytové domy sa vďaka nemu môžu uchádzať o poukážky na inštaláciu štyroch druhov zariadení na využívanie OZE. Prostredníctvom Operačného programu (OP) Kvalita životného prostredia je na tento účel do roku 2018 k dispozícii 45 miliónov eur z európskych a štátnych zdrojov. Celkom je do roku 2020 možné využiť prostriedky až do výšky 115 miliónov eur.

„Poradiť sa k nám prichádzajú najmä rodiny, ktoré plánujú novostavbu, ale aj zásadnú či čiastkovú rekonštrukciu a možnosť využívať obnoviteľné zdroje ich láka. Mnohí z nich majú len minimálne alebo skreslené informácie, ale dôležité je, že sa informujú vopred. Odporúčania našich špecialistov, ktorí otvorene hovoria o výhodách a obmedzeniach jednotlivých zariadení, ich niekedy prekvapia. No oceňujú, že im pomáhame zorientovať sa v problematike tak, aby si vedeli vybrať užitočné riešenia,“ uviedla generálna riaditeľka SIEA Svetlana Gavorová.

V expozícii SIEA sú znázornené rôzne schémy zapojenia fotovoltických systémov, solárnych kolektorov, kotlov na biomasu a tepelných čerpadiel. Vďaka nim je možné jednoduchšie vysvetliť, ako jednotlivé zariadenia fungujú, ale aj to, ktoré komponenty sú pre ich životnosť dôležité. Domácnosť môže požiadať aj o podporu viacerých z nich. Konzultanti SIEA vedia záujemcom poradiť, na čo sa zamerať, aké sú najčastejšie chyby a na čo si dať pozor nielen pri výbere zariadenia, ale aj dodávateľa, ktorý má inštaláciu zabezpečiť. 

Špecialistov na úspory energie je možné nájsť v areáli výstaviska Incheba, v stánku 333, hala D. Pre tých, ktorí nemôžu na veľtrh prísť, sú konzultanti SIEA k dispozícii v poradenských centrách Žiť energiou v Trenčíne, Banskej Bystrici a Košiciach. Projekt poradenstva je spolufinancovaný z Európskeho fondu regionálneho rozvoja prostredníctvom OP Kvalita životného prostredia.

Copyright © TASR 2016

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.