Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. januára 1970 Ostatné od Energia.skTASR

ENERGIA: SEPS plánuje počas desiatich rokov investovať 694,4 mil. eur

Prevádzkovateľ prenosovej sústavy (PPS) plánuje investovať najmä do výstavby a rekonštrukcie vnútroštátnych elektrických vedení, do elektrických vedení – kombinovaných zemných lán, do obchodných systémov, ale aj do výstavby cezhraničných elektrických vedení, či do výstavby a rekonštrukcií elektrických staníc, do ekologických stavieb a do ICT systémov.

„Zásadným rozhodnutím PPS z hľadiska budúceho rozvoja Prenosovej sústavy (PS) SR je budovanie nových zariadení PS SR už iba na napäťovej úrovni 400 kilovoltov (kV), pretože prenosová sústava na napäťovej úrovni 220 kV sa postupne, celkom prirodzene, blíži ku koncu svojej životnosti, čomu SEPS nedokáže zabrániť ani pravidelnými údržbársko-opravárenskými zásahmi. Ďalším faktorom je to, že klesá inštalovaný výkon vyvedený do 220 kV prenosovej sústavy (odstavenie atómovej elektrárne Jaslovské Bohunice V1, nejasná budúcnosť elektrárne Vojany blokov 5 a 6),“ uviedla SEPS v investičnom pláne.

Najviac očakávanými cezhraničnými projektmi, ktoré SEPS plánuje realizovať do roku 2026, sú projekty výstavby prenosových vedení do Maďarska. „Ide o vedenie 2×400 kV Gabčíkovo (SK) – Gönyű (HU)- Veľký Ďur (SK) a vedenie 2×400 kV Rimavská Sobota (SK) – Sajóivánka (HU),“ priblížil slovenský prevádzkovateľ prenosovej sústavy.

SEPS do roku 2026 neplánuje posilnenie ostatných cezhraničných profilov, avšak v období rokov 2024 a 2025 je naplánovaná rekonštrukcia cezhraničného vedenia V404 Varín – Nošovice. „Rokovania s rakúskym prevádzkovateľom prenosovej sústavy v súčasnosti neprebiehajú, nakoľko sa ani v dlhodobom horizonte neuvažuje so vzájomným prepojením PS SR a Rakúska. Avšak je potrebné uviesť, že po dlhšej prestávke sa podarilo nadviazať komunikáciu s prevádzkovateľom PS na Ukrajine,“ informovala SEPS.

Slovenská elektrizačná prenosová sústava, a. s., Bratislava vznikla 21. januára 2002 a pôsobí ako prevádzkovateľ prenosovej sústavy v SR. Jej poslaním je spoľahlivo prevádzkovať prenosovú sústavu, zabezpečovať dispečerské riadenie sústavy, jej údržbu, obnovu a rozvoj. Cieľom SEPS je zabezpečiť udržateľnú a kvalitnú dodávku elektriny všetkým užívateľom prenosovej sústavy a jej paralelnú prevádzku so susednými prenosovými sústavami. Jediným akcionárom firmy je MF SR.

Jal ed

Copyright © TASR 2017

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.