Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. januára 1970 Ostatné od Energia.skTASR

ENERGIA: SEPS, ČEPS, OKTE a OTE sa dohodli na rozširovaní trhu s elektrinou

Ďalšie prepájanie európskych regionálnych trhov s elektrinou je nevyhnutným krokom k vytvoreniu jednotného trhu s elektrinou v EÚ, ktoré by sa podľa záverov rokovania Európskej rady zo 4. februára 2011 malo uskutočniť už do konca roka 2014.

Vzhľadom na ostatný vývoj v regióne strednej a východnej Európy (SVE), ako aj úspešné prepojenie trhov tzv. market couplingu v regióne strednej a západnej Európy (SZE) považujú zúčastnené subjekty za najvhodnejšie riešenie pre česko-slovenskú trhovú oblasť model implementovaný v regióne SZE, a to vďaka jeho vyspelosti, ako aj s väzbou na vývoj cieľového modelu jednotného trhu s elektrinou.

Prepojenie s maďarskou trhovou oblasťou vzhľadom na kompatibilitu maďarského trhu s riešením v regióne SZE považujú subjekty spolupráce za logický medzikrok pred pripojením k regiónu SZE.

Výsledky činnosti expertného tímu zloženého zo zástupcov vyššie uvedených subjektov, ktorý bol s cieľom riadenia projektu na rozširovanie trhu s elektrinou založený, sa predložia národným regulátorom – Úradu pre reguláciu sieťových odvetví a Energetickému regulačnému úradu a príslušným ministerstvám, Ministerstvu hospodárstva SR a Ministerstvu priemyslu a obchodu ČR.

SEPS, a. s., vznikla ako nezávislý právny subjekt dňa 21. januára 2002 a pôsobí ako prevádzkovateľ prenosovej sústavy v SR. Poslaním spoločnosti je spoľahlivo prevádzkovať prenosovú sústavu, zabezpečovať dispečerské riadenie sústavy, jej údržbu, obnovu a rozvoj.

ČEPS, a. s., pôsobí na území ČR ako výhradný prevádzkovateľ prenosovej sústavy (elektrické vedenia 400 kV a 220 kV) na základe licencie na prenos elektriny udelenej Energetickým regulačným úradom. Udržuje, obnovuje a rozvíja 39 rozvodní so 67 transformátormi.

OKTE, a. s., – Organizátor krátkodobého trhu s elektrinou organizuje a vyhodnocuje krátkodobý trh s elektrinou a zabezpečuje zúčtovanie odchýlok na území SR.

OTE, a. s., pôsobí na trhu s elektrinou v ČR od roku 2001 a na trhu s plynom od roku 2010, kde je poskytovateľom komplexných služieb jednotlivým účastníkom pôsobiacich na týchto trhoch.

Copyright © TASR 2011

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.