Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. januára 1970 Ostatné od Energia.skTASR

ENERGIA: SaS vyzýva exšéfov Teplární Košice na vrátenie vysokého odstupného

Klub tak verejne vyzýva Jána Podhorského, aby TEKO vrátil takmer 100.000 eur, ktoré získal ako odstupné za 40 dní vo funkcii riaditeľa. „Podobne vyzývame Ivana Zicha, aby odstupné za svoje štvormesačné pôsobenie vo funkcii riaditeľa TEKO odmietol prevziať, prípadne sa ho zriekol,“ uviedol Kollár.

Ako podotýka Kollár, Podhorský aj Zich by mali pri svojom rozhodovaní myslieť na fakt, že priemerný občan SR pracuje desať rokov svojho života, aby sa aspoň priblížil podobnému príjmu. „Privítame a budeme podporovať všetky legislatívne návrhy exekutívy k zabráneniu podobných prípadov obohacovania sa na úkor štátu a jeho občanov,“ dodáva.

Odstupné pre Zicha kritizoval aj šéf SaS Richard Sulík, ktorý takéto konanie označil za „čistú nehoráznosť“. „Mrzí ma, že je to nominant SaS, pán Zich, ktorý takto preukázal svoju chamtivosť a nechal si vyplatiť 90.000 eur. Možno v sebe nájde ešte štipku súdnosti a tie peniaze neprevezme alebo si ich nenechá vyplatiť,“ podotkol pre TASR. Dodal, že dá preskúmať kroky, či existuje možnosť, aby táto odmena vyplatená nebola.

Predseda parlamentu zároveň uviedol, že Zich nebol dobrý nominant. „Keď nám to svitlo, tak ja osobne som trval na tom, aby nebol v tých teplárňach a aby sme ho nahradili. Myslím si, že už by to mohlo fungovať,“ avizoval Sulík.

Zich bol odvolaný z postu predsedu predstavenstva TEKO k 21. decembru minulého roka, a to v rámci ukončenia funkčného obdobia krízového manažmentu v teplárňach. „Krízový manažment svoje ciele naplnil a odovzdáva kompetencie novému vedeniu, ktoré bude spoločnosť zodpovedne a odborne riadiť aj naďalej,“ informovala v januári 2011 hovorkyňa ministerstva hospodárstva Daniela Piršelová.

Krízový manažment TEKO mal za úlohu preveriť najväčšie investičné akcie, vypovedanie pre spoločnosť nevýhodných zmlúv, ako aj zastavenie obstarávania vyplývajúceho zo súťaží podľa interných predpisov. Výsledkom jeho činnosti mal byť očakávaný zisk pred zdanením za minulý rok na úrovni 2,2 milióna eur, čo je dvojnásobok v porovnaní s rokom 2009.

Aktuálne je predsedom predstavenstva a generálnym riaditeľom TEKO Miroslav Nosál. Do tejto funkcie ho vymenoval Fond národného majetku (FNM) ako jediný akcionár spoločnosti začiatkom februára. V krátkom čase išlo pritom už o tretiu výmenu na tomto poste.

TEKO patrí k najväčším výrobcom a distributérom tepla vo forme horúcej vody a pary v sústave centralizovaného zásobovania teplom na Slovensku. Teplom na vykurovanie a prípravu teplej úžitkovej vody zásobuje spoločnosť až 85 % domácností mesta Košice, ako aj podnikateľské subjekty a ďalšie inštitúcie.

Copyright © TASR 2011

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.