Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
2. decembra 2015 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Rusko môže zastaviť projekt plynovodu Turecký prúd

Kremeľ už pre zostrelenie lietadla uvalil na Turecko obchodné sankcie. Doterajšie opatrenia sa však netýkali exportu energií do Turecka, ktorý je základom ich ekonomických vzťahov.

Ruský minister hospodárstva Alexej Uľukajev v utorok (1. 12.) uviedol, že zatiaľ sa nerozhodlo o budúcnosti projektu Turecký prúd ani o atómovej elektrárni, ktorú Rusko stavia v Turecku.

Zmrazenie práce na plynovode, cez ktorý sa má prepravovať ruský plyn do juhovýchodnej Európy, pričom sa obíde Ukrajina, by malo skôr symbolický význam než praktický dosah, keďže projekt sa aj tak odkladá a existujú pochybnosti o jeho životaschopnosti.

Zmrazenie by tiež nemalo vplyv na ďalší ruský projekt, ktorého cieľom je zvýšenie exportu plynu na sever Európy. Gazprom pokračuje s plánmi na zvýšenie kapacity plynovodu Severný prúd smerujúceho do Nemecka aj napriek odporu niektorých východoeurópskych krajín.

Zdroje z Gazpromu uviedli, že zatiaľ nebolo v rámci spoločnosti rozhodnuté o zmenách týkajúcich sa časového plánu projektu Turecký prúd v reakcii na spor s Ankarou. Dodali však, že Gazprom čaká na inštrukcie od prezidenta Vladimira Putina.

„Očakávame, že hlava štátu veľmi pravdepodobne oznámi zmrazenie projektu Turecký prúd alebo prinajmenšom nejaké prerušenie,“ povedal jeden z zdrojov z Gazpromu. „Stále dúfame, že Turecký prúd sa len odloží o niekoľko rokov a nezruší sa úplne,“ uviedol druhý zdroj.

Copyright © TASR 2015

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.