Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
5. septembra 2015 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Rakúsky OMV upevní spoluprácu s ruským Gazpromom

Iba nedávno vedenie OMV uverejnilo správu, že sa bude podieľať na budovaní ďalších dvoch línií plynovodu Nord Stream (Severný prúd) z Ruska cez Baltik do Nemecka.

OMV dostal od Gazpromu ponuku, aby sa zúčastnil na sprístupnení dvoch ložísk zemného plynu na Sibíri. Gazprom by mal za to získať podiel na majetku OMV v Európe.

Šéf OMV Rainer Seele na tlačovej konferencii o výsledkoch koncernu v prvom polroku 2015, ktorá sa konala minulý mesiac, jednoznačne vyhlásil, že sa jeho stratégia po rokoch „diverzifikácie od Ruska“ znovu bude výraznejšie orientovať na Moskvu a najmä Gazprom.

Gazprom sa však nestane priamym podielnikom OMV, ale na burze môže kedykoľvek nakúpiť jeho akcie. OMV nepripravuje navýšenie svojho kapitálu, preto sa Gazprom nemôže stať týmto spôsobom jeho minoritným vlastníkom.

Gazprom ponúkol OMV 24,98-% podiel na dvoch plynárenských blokoch označovaných ako Achimova formácia. Podľa odhadov expertov sa v nich nachádza viac ako jeden bilión kubických metrov (m3) plynu. Ložiská patria medzi najväčšie svojho druhu na svete.

Vynára sa otázka, či plán EÚ na zníženie závislosti Európy na dovoze ruského zemného plynu už stroskotal. Rakúsky expert Walter Boltz konštatoval: „Fakticky áno“. Je to dôsledok prieťahov EÚ, ktorá sa nedokázala rozhodnúť vybudovať alternatívny plynovod Nabucco z bývalých južných sovietskych republík cez Turecko a Balkán do západnej Európy.

Súkromné firmy teraz využívajú vákuum, ktoré v sektore vzniklo, na spoluprácu s Gazpromom. Avšak nič ešte nie je isté.

Projekt Severný prúd 2 sa nachádza len v úvodnej fáze ideovej prípravy. Nejestvuje ešte nič konkrétne ani odhady finančných nákladov. Vôbec nič sa nevie o získaní úverov od bánk na jeho realizáciu ani o tom, ako sa bude ďalších okolo 55 miliárd m3 ďalej dopravovať zo severozápadného Nemecka k odberateľom v iných štátoch. Pri hľadaní riešenia získajú dôležité slovo aj bruselské úrady.

Copyright © TASR 2015

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.