Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. januára 1970 Ostatné od Energia.skTASR

ENERGIA: Rada PMÚ SR potvrdila pokutu 9,03 milióna eur uloženú Slovnaftu

Pokutu úrad uložil spoločnosti za zneužívanie dominantného postavenia formou diskriminácie pri veľkoobchodnom predaji benzínu na území SR v období od 1. januára 2006 do 31. decembra 2006 a pri veľkoobchodnom predaji nafty na území SR v období od 1. januára 2005 do 31. decembra 2006.

Slovnaft, a. s., je dlhodobo lídrom na trhoch veľkoobchodného predaja automobilových benzínov a motorovej nafty (PHM). Vzhľadom na svoje postavenie sa môže pri určovaní cenovej politiky správať nezávisle, pretože nie je pod dostatočným konkurenčným tlakom.

Spoločnosť v posudzovanom období zneužila svoje dominantné postavenie netransparentnou cenovou politikou, v rámci ktorej svojim odberateľom – predajcom PHM, obchodníkom s PHM, sieťam maloobchodných čerpacích staníc, ako aj konečným spotrebiteľom – účtovala odlišné zľavy, ktoré nevedela objektívne zdôvodniť.

„V rámci konania bolo preukázané, že spoločnosť Slovnaft mala dostatočné informácie o svojich odberateľoch a ich preferenciách, a preto vedela pre každého odberateľa stanoviť individuálnu cenu, ktorú bol ochotný zaplatiť. Vyššie ceny v porovnaní s tými, ktoré im prináležali podľa cenovej metodiky spoločnosti, poskytovala spoločnosť tým odberateľom, ktorí neboli dostatočne atraktívni pre konkurenciu a boli teda viac závislí od spoločnosti Slovnaft, a. s.,“ konštatoval PMÚ SR.

Správanie spoločnosti malo vykorisťovateľský charakter a viedlo k zníženiu spotrebiteľského prospechu. Rozdiel z objektívne nezdôvodnených vyšších cien niektorým odberateľom spoločnosť Slovnaft využila vo svoj prospech.

Rozhodnutie úradu nezasahuje do práva Slovnaftu, a. s., poskytnúť v rámci konkurenčného boja o zákazníka odberateľovi, o ktorého má záujem konkurencia, lepšiu cenu v záujme udržania si takéhoto zákazníka. Spoločnosť Slovnaft nie je sankcionovaná za poskytovanie lepších cien pre svojich odberateľov, ale za poskytovanie vyšších cien pre niektorých odberateľov v porovnaní s cenami, ktoré im podľa ňou nastaveného systému zliav mala poskytnúť. Slovnaft, a. s., teda samozrejme môže bojovať o svojich zákazníkov nižšími cenami, keďže tie sú prirodzeným dôsledkom konkurenčného boja v hospodárskej súťaži. Na druhej strane ako podnikateľ v dominantnom postavení musí vedieť objektívne odôvodniť, prečo pri porovnateľnom plnení poskytuje niektorým odberateľom vyššie ceny v porovnaní s ostatnými.

Copyright © TASR 2011

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.