Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. januára 1970 Ostatné od Energia.skTASR

ENERGIA: Projekt zelenej energie je náročnejší, ako bol program Apollo

Kým pre cestu na Mesiac bola technika už k dispozícii a bolo ju treba len správne využiť, v prípade frontálneho prechodu na zelenú energiu ešte stále chýbajú základné vedecké poznatky ako to dosiahnuť.

Ak má využívanie ekologických energetických zdrojov zvíťaziť na celej čiare, treba vyriešiť dva kardinálne problémy. Prvým je skladovanie energie vyrobenej slnečnými kolektormi a veternými generátormi. Súčasne bude treba vedieť stavať inteligentné prenosové siete. „V oboch prípadoch sme len na začiatku,“ uviedol Umbach.

Ak sa má tempo zmien vo využívaní zdrojov energie výrazne zvýšiť, výskumníci musia spolupracovať oveľa intenzívnejšie než doteraz. Na fungovanie celej oblasti treba vyvinúť úplne nové algoritmy. Zvládnutie úlohy musí byť komplexné. Avšak politici radi nevenujú niektorým nepríjemným podrobnostiam pozornosť. Napríklad, čím viac bude jazdiť elektromobilov, tým menej bude získavať štát daní z pohonných látok. Ak však bude chcieť zachovať rozpočtové príjmy na terajšej úrovni, bude musieť zvýšiť daň na elektrickú energiu. Rast elektromobility povedie k tomu, že sa spotreba elektriny zvýši, čo je opak požiadavky politikov.

Umbach apeloval na politikov, aby nepodporovali len aplikovaný výskum. Veda potrebuje aj slobodu v základnom výskume. Podľa neho „sa riešenia nachádzajú v celkom inej oblasti, než sa všeobecne predpokladá“.

Informovala o tom agentúra DPA.

Copyright © TASR 2012

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.