ENERGIA: Predaj podielov v teplárňach je vraj výhodnejší ako očakávané dividendy
Odhadovaná trhová hodnota TS by sa mohla podľa analýzy v súčasnosti pohybovať na úrovni 160 až 200 miliónov eur. Priemerný celkový ročný dividendový výnos za všetky TS v rokoch 2002 až 2010 dosiahol hodnotu 4,2 milióna eur.
Predkladaný materiál obsahuje analýzu 6 teplárenských spoločností – Bratislavská teplárenská, a.s., Trnavská teplárenská, a.s., Martinská teplárenská, a.s., Zvolenská teplárenská, a.s., Žilinská teplárenská, a.s., Tepláreň Košice, a.s., v ktorých má Fond národného majetku (FNM) SR 100-% majetkovú účasť.
„Okamžitý výnos z predaja je z hľadiska fiškálneho a z hľadiska konsolidácie verejných financií výhodnejší ako dlhodobá pozícia FNM SR ako investora v podnikoch regionálneho či lokálneho významu,“ uvádza sa v materiáli predloženom na rokovanie kabinetu podpredsedom vlády a ministrom financií Ivanom Miklošom a predsedníčkou výkonného výboru FNM SR Annou Bubeníkovou.
Potrebné budúce ekologické investície bude financovať súkromný investor zo svojich zdrojov. Ušetrené prostriedky plánované z fondov EÚ bude možné použiť na iné priority vlády, na diaľnice, informatizáciu spoločnosti.
Podľa predkladateľov analýzy „privatizácia nemá negatívny vplyv na cenu dodávaného tepla, ktoré je a bude aj naďalej regulované na základe pravidiel stanovených nezávislým orgánom – Úradom pre reguláciu sieťových odvetví“.
„V prípade, že dôjde k predaju, resp. k procesu smerujúcemu k naloženiu s majetkovými účasťami FNM SR, predpokladáme, že výberové konania sa budú realizovať s medzinárodnou účasťou prostredníctvom privatizačných poradcov a príjmy budú predstavovať trhovú cenu za predaj, ktorá bude výsledkom súťaže,“ tvrdia predkladatelia analýzy.
V materiáli sa zároveň pripomína, že po predložení záväzných ponúk od investorov, FNM SR nebude viazaný podiely v TS predať a pokiaľ ponuky nebudú zodpovedať jeho cenovým očakávaniam, môže ich odmietnuť.
Copyright © TASR 2011