Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. januára 1970 Ostatné od Energia.skTASR

ENERGIA: Predaj podielov v teplárňach je vraj výhodnejší ako očakávané dividendy

Odhadovaná trhová hodnota TS by sa mohla podľa analýzy v súčasnosti pohybovať na úrovni 160 až 200 miliónov eur. Priemerný celkový ročný dividendový výnos za všetky TS v rokoch 2002 až 2010 dosiahol hodnotu 4,2 milióna eur.

Predkladaný materiál obsahuje analýzu 6 teplárenských spoločností – Bratislavská teplárenská, a.s., Trnavská teplárenská, a.s., Martinská teplárenská, a.s., Zvolenská teplárenská, a.s., Žilinská teplárenská, a.s., Tepláreň Košice, a.s., v ktorých má Fond národného majetku (FNM) SR 100-% majetkovú účasť.

„Okamžitý výnos z predaja je z hľadiska fiškálneho a z hľadiska konsolidácie verejných financií výhodnejší ako dlhodobá pozícia FNM SR ako investora v podnikoch regionálneho či lokálneho významu,“ uvádza sa v materiáli predloženom na rokovanie kabinetu podpredsedom vlády a ministrom financií Ivanom Miklošom a predsedníčkou výkonného výboru FNM SR Annou Bubeníkovou.

Potrebné budúce ekologické investície bude financovať súkromný investor zo svojich zdrojov. Ušetrené prostriedky plánované z fondov EÚ bude možné použiť na iné priority vlády, na diaľnice, informatizáciu spoločnosti.

Podľa predkladateľov analýzy „privatizácia nemá negatívny vplyv na cenu dodávaného tepla, ktoré je a bude aj naďalej regulované na základe pravidiel stanovených nezávislým orgánom – Úradom pre reguláciu sieťových odvetví“.

„V prípade, že dôjde k predaju, resp. k procesu smerujúcemu k naloženiu s majetkovými účasťami FNM SR, predpokladáme, že výberové konania sa budú realizovať s medzinárodnou účasťou prostredníctvom privatizačných poradcov a príjmy budú predstavovať trhovú cenu za predaj, ktorá bude výsledkom súťaže,“ tvrdia predkladatelia analýzy.

V materiáli sa zároveň pripomína, že po predložení záväzných ponúk od investorov, FNM SR nebude viazaný podiely v TS predať a pokiaľ ponuky nebudú zodpovedať jeho cenovým očakávaniam, môže ich odmietnuť.

Copyright © TASR 2011

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.