Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
17. marca 2014 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Energia pre život Slovenských elektrární pomáha bezdomovcom

O granty Nadačného fondu sa svojimi projektmi uchádzalo celkovo 13 organizácií. Projekty  hodnotili  v dvojstupňovom procese členovia nezávislej hodnotiacej komisie, ktorí vybrali nasledujúcich víťazov:

Názov organizácie Projekt Mesto Schválená suma
OZ Vagus DOMEC Bratislava 35.000 eur
Depaul Slovensko Pilotný projekt špecializovanej ambulancie pre ľudí bez domova Bratislava 30.000 eur
Divadlo bez domova Drana LaborATorium Bratislava 20.000 eur
Proti prúdu NOTA BENE – z ulice do života Bratislava a 16 miest SR 25.000 eur
Oáza-nádej pre nový život n.o. Projekt na zjedenie Košice 10.000 eur

Doc. Eva Mydlíková, z Katedry sociálnej práce Univerzity Komenského v Bratislave, odborná garantka programu a členka hodnotiacej komisie sa domnieva, že „vybrané organizácie majú potenciál prinášať riešenia, ktoré sú reálnym príspevkom k riešeniu situácie ľudí bez domova, a to nielen lokálne, ale aj na celoslovenskej úrovni“.

Občianske združenie Vagus získalo od mesta Bratislava nevyužívanú budovu na Mýtnej od mesta za korunu, dnes známu ako  Domec. Grant od Nadačného fondu Slovenských elektrární podporí prevádzku tohto zariadenia, v ktorom sa bezdomovci  majú možnosť osprchovať sa, vymeniť si oblečenie, dostať dvakrát do dňa jedlo, ale aj  možnosť hľadať brigádu cez internet, dostať ošetrovateľskú starostlivosť a poradenstvo. Vagusáci  pritom pracujú aj v teréne.

Slovenské elektrárne podporujú organizáciu DePaul od roku 2006, kedy v Bratislave otvorila doteraz jedinú nízkoprahovú nocľaháreň pre ľudí na ulici. Finančná podpora umožní vytvorenie špecializovanej ambulancie pre ľudí bez domova, ktorá by ľuďom bez domova v rámci sociálnych služieb poskytovala aj zdravotnú starostlivosť.

Divadlo bez domova usporadúva predstavenia bezdomovcov spolu s ľuďmi so zdravotným postihnutím. Spoločne už odohrali 10 premiér a už tento rok pripravujú ďalšiu hru Divadlo utláčaných. Herci a herečky z Divadla bez Domova budú okrem hodín dramaterapie zveľaďovať naďalej svoj spoločný priestor Pizstoryho paláca, ktorý je pre nich druhým domovom.

Projekt  časopisu Nota Bene, šitý na mieru pre podmienky života na uliciach, dáva prácu, dôstojné príjmy a začlenenie do komunity 350 ľuďom bez domova na Slovensku.

Vďaka podpore z Nadačného fondu Slovenské elektrárne, budú predajcovia ponúkať okrem časopisu aj jedinečnú ilustrovanú knihu o bezdomovectve. Do jej tvorby sú zapojení okrem známych výtvarníkov, aj ľudia bez domova, a to  prostredníctvom diskusií s deťmi na vybraných školách.

Zdroj: Slovenské elektrárne

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.