Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
11. novembra 2011 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Energia pre vzdelanie: Slovenské elektrárne odovzdali Ceny Aurela Stodolu a štipendiá

Vedúci katedier technických študijných programov fakúlt z celého Slovenska prihlasovali do súťaže o cenu Aurela Stodolu záverečné práce svojich študentov, ktoré boli následne posúdené komisiou, zloženou z odborníkov v oblasti energetiky. Po starostlivom zhodnotení všetkých prác sa komisia rozhodla udeliť ceny nasledovne:

  • Miroslav Varíny za dizertačnú prácu na tému Optimalizácia činnosti kogeneračných a trigeneračných  jednotiek na základe energetickej analýzy
  • Stanislav Sojak za dizertačnú prácu na tému Štúdium radiačnej degradácie konštrukčných  materiálov fúznych reaktorov
  • Patrik Pólya za diplomovú prácu na tému Projekt malej vodnej elektrárne pre vybranú lokalitu
  • Jozef Dudiak  za bakalársku prácu na tému Podporné služby v elektrizačnej sústave SR.

Doktorand Miroslav Varíny zároveň obdržal Osobitnú cenu generálneho riaditeľa Slovenských elektrární, keďže jeho práca bola ohodnotená ako najlepšia zo všetkých. Osobitná cena bola udelená prvýkrát a bola pomenovaná po zosnulej manažérke spoločnosti Enel Georgie Kalantji, na jej počesť a pamiatku jej prínosu do spoločnosti.

Slovenské elektrárne (SE) podporujú školstvo, vedu a výskum v spolupráci so slovenskými technickými univerzitami na základe Memoranda o dlhodobej spolupráci podpísaného v septembri 2007.

Slovenské elektrárne, člen skupiny Enel, realizujú projekty spoločenskej zodpovednosti v oblasti vzdelania na Slovensku v rámci programu Energia pre vzdelanie. V rámci tohto programu Slovenské elektrárne každoročne popri cenách Aurela Stodolu udeľujú aj štipendiá päťdesiatim študentom technických smerov prvého i druhého stupňa, a cieľom podporiť rast  novej generácie inžinierov a technikov pre slovenskú energetiku.

Podpora študentov technických študijných smerov sa odvíja od strategickej spolupráce s poprednými odborníkmi z radov profesorov technických univerzít na Slovensku, ktorí sú spolu s odborníkmi a manažérmi zo Slovenských elektrární členmi Výboru pre spoluprácu s univerzitami. Výbor sa zameriava na identifikáciu a realizáciu možností podpory a zatraktívnenia štúdia na technických univerzitách ako aj rozvoja ďalšieho vzdelávania súčasných zamestnancov spoločnosti Slovenské elektrárne vo forme postgraduálneho štúdia.

Spoločnosť Slovenské elektrárne, a.s. je najväčším výrobcom elektriny na Slovensku. Po ukončení privatizácie v apríli 2006 sa jej hlavným akcionárom stala spoločnosť Enel S.p.A. so 66% podielom. Zvyšných 34% akcií vlastní Fond národného majetku, ktorého akcionárske práva vykonáva Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky. Spoločnosť Slovenské elektrárne generuje 5 737.24 MW inštalovaného výkonu, t.j. 5 401 čistého výkonu. V roku 2010 spoločnosť vyrobila 22 463 GWH elektrickej energie. Po očistení o vlastnú spotrebu dodala do elektrickej siete viac ako 21 TWh elektrickej energie. Z podielu jednotlivých zdrojov na čistých dodávkach predstavovali jadrové elektrárne 64.5%, vodné elektrárne 24.7% a 10.8% tepelné elektrárne. Ku koncu roka 2010 mala spoločnosť Slovenské elektrárne 5419 zamestnancov.

Zdroj: Slovenské elektrárne – Enel

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.