Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
29. mája 2011 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Energia pre prírodu: Biodiverzita vo Vysokých Tatrách

V rámci projektu monitorovania a zisťovania početnosti rysa ostrovida a vlka dravého na území Tatranského národného parku sa bude v súlade so stratégiou výskumu a ochrany týchto vzácnych druhov sledovať ich migrácia prostredníctvom vytvoreného monitorovacieho systému na zistenie veľkosti domovských okrskov, dennej a nočnej aktivity. Zároveň bude skúmaná veľkosť populácie a reprodukcie, ale aj zhodnocované škody spôsobené na hospodárskych zvieratách a zabezpečovanie ich kompenzácie. Cieľom výskumu je získanie potrebných údajov o týchto druhoch, ktoré prispejú k zlepšeniu ich ochrany a zachovaniu v prírode.

V súlade so stratégiou  programu Energia pre prírodu, Slovenské elektrárne, a.s., v spolupráci so Slovenskou technickou univerzitou v Bratislave, Klubom slovenských turistov (KST) James a majiteľom Chaty pri zelenom plese, iniciovali vypracovanie štúdie možnej rekonštrukcie malej vodnej elektrárne, ktorá sa nachádza 200 m od chaty. V súčasnosti sa na výrobu elektriny využíva 9 kW diesel agregát. Výsledky štúdie vytvoria základ pre hľadanie možností a určenie postupu na využitie  zelenej alternatívy na pokrytie spotreby elektriny pri prevádzke chaty.

Vysokohorská chata Chata pri Zelenom plese tzv. Brnčalka (1551 m) v Doline Zeleného plesa na východnom brehu rovnomenného jazera je turistami, cyklistami, horolezcami i lyžiarmi vyhľadávaná pre mimoriadne dobré terénne podmienky pre šport. História Chaty siaha do roku 1876, kedy na Rakúskej poľane vznikla aj prvá útulňa, Egidova chata. Po jej vyhorení v roku 1897 postavili na severnom brehu novú, Fridrichovu chatu, z ktorej prístavbami (r. 1924) a povojnovými prestavbami vznikol dnešný objekt. Chata po r. 1950 niesla meno Alberta Brnčala (1919-1950), profesora telesnej výchovy, odchovanca spolku tatranských horolezcov IAMES, ktorý 1.8.1950 ako horolezecký inštruktor zahynul pod Jastrabím sedlom v Malej Zmrzlej doline. V súčasnosti sa chata nazýva Chata pri Zelenom plese a patrí k najkrajším tatranským chatám.

História spolupráce v rámci Energie pre prírodu

Slovenské elektrárne začali rozvíjať spoluprácu so Správou TANAPu v roku 2007 v rámci programu Energia pre krajinu, časti Energia pre prírodu. V roku 2009 realizovali projekt zameraný na podporu záchrany pstruha potočného. Celkovo bolo aj s osobným prispením zamestnancov Slovenských elektrární vysadených 6 666 pstruhov v Studenom potoku, Chotárskom potoku a Ždiarskom potoku. Spoločnosť zároveň nainštalovala fotovoltické panely na Téryho chatu a komplexne zrekonštruovala elektroinštaláciu tejto najvyššie položenej celosezónnej chaty vo Vysokých Tatrách.

Plán ekologizácie Téryho chaty bol prezentovaný už v roku 2008, následne prebehli potrebné štúdie a plánovanie, ktoré Slovenské elektrárne zabezpečili ako investor,  a manažér projektu. Na jeseň 2009 SE inštalovali panely a zabezpečili rekonštrukciu. Na zbojníckej Chate boli panely nainštalované v roku 2010. Takto produkovaná čistá energia zabráni vypusteniu 7,5 ton CO2 ročne do ovzdušia. Ďalšie projekty v rámci programu Energia pre prírodu boli zamerané na podporu a stabilizáciu biodiverzity, pomáhajúc oživiť ubúdajúcu populáciu svišťov, kamzíka tatranského a sokola sťahovavého, či orla skalného.

Zdroj: Slovenské elektrárne – Enel

Spoločnosť Slovenské elektrárne, a.s., je najväčším výrobcom elektriny na Slovensku. Po ukončení privatizácie v apríli 2006 sa jej hlavným akcionárom stala spoločnosť Enel S.p.A. so 66% podielom. Zvyšných 34% akcií vlastní Fond národného majetku, ktorého akcionárske práva vykonáva Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky. Spoločnosť Slovenské elektrárne generuje 5 737.24 MW inštalovaného výkonu, t.j. 5 401 čistého výkonu. V roku 2010 spoločnosť vyrobila 22 463 GWH elektrickej energie. Po očistení o vlastnú spotrebu dodala do elektrickej siete viac ako 21 TWh elektrickej energie. Z podielu jednotlivých zdrojov na čistých dodávkach predstavovali jadrové elektrárne 64,5%, vodné elektrárne 24,7% a 10,8% tepelné elektrárne. Ku koncu roka 2010 mala spoločnosť Slovenské elektrárne 5419 zamestnancov.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.