Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. januára 1970 Ostatné od Energia.skTASR

ENERGIA: Poľsku môže už v októbri chýbať plyn, ak nepodpíše dohodu s Ruskom

Šéf PGNiG Michal Szubski dnes uviedol, že Poľsku by plyn mohol chýbať už na konci októbra. Jeho nedostatok by sa však nemal dotknúť domácností, nemocníc ani teplární.

Varšava a Moskva sa dohodli na zvýšení ročného dovozu plynu do Poľska zo 7,5 miliardy kubických metrov (m3) na 10 miliárd m3. Nový kontrakt by mal platiť až do konca roka 2037. Obe strany ho však ešte nepodpísali, keďže Európska komisia (EK) vyjadrila obavy týkajúce dohody.

Príčinou obáv je prístup k plynovodu, ktorý by podľa smerníc Európskej únie (EÚ) nemal byť obmedzený žiadnou podobnou dohodou. „Existuje všeobecná požiadavka, že podobná infraštruktúra musí byť riadená nezávisle a operátor tretej strany musí mať k nej prístup,“ uviedol koncom augusta hovorca EK Joseph Hennon. „Chceme si byť istí, že to nie je plynovod prevádzkovaný jednou alebo dvoma spoločnosťami.“ Dodal, že EK skúma, či spomínaný kontrakt zodpovedá legislatíve EÚ.

Dohoda vyjednaná vicepremiérom Waldemarom Pawlakom rozdelila tiež poľskú vládu. Niektorí ministri, vrátane ministra zahraničných vecí Radoslawa Sikorského, tvrdia, že nerieši snahu Poľska o diverzifikáciu zdrojov energie.

Poľsko ročne spotrebuje okolo 14 miliárd m3 plynu, pričom 65 % až 70 % z tohto objemu dováža z Ruska. Táto závislosť mnohých poľských politikov znepokojuje.

Informovala o tom agentúra AP.

Copyright © TASR 2010

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.