Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
30. októbra 2015 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skTASR

Podpora na malé OZE pre domácnosti ešte nebola spustená

„Pred časom sme ale prostredníctvom prieskumu trhu zisťovali, aký by bol záujem o kúpu zariadení práve v prípade spustenia podpory v rámci národného projektu Zelená domácnostiam. Z výsledkov vyplynulo, že až tri štvrtiny opýtaných by malo záujem o solárne kolektory na ohrev vody. Môže to súvisieť s tým, že ohrev vody tvorí významnú položku v rozpočte za energiu v každej domácnosti a najmä pre viacpočetné rodiny sú preto solárne kolektory veľmi zaujímavou investíciou,“ priblížil.

Tretina opýtaných by podľa Jambora mala záujem investovať do fotovoltických panelov na výrobu elektriny a necelá tretina sa zamýšľala nad kúpou tepelného čerpadla. „Približne jedna štvrtina ľudí spomenula kotly na biomasu. Má na to vplyv pravdepodobne aj fakt, že pri výbere kotlov treba do veľkej miery zvažovať aj dostupnosť a cenu za palivo v konkrétnom regióne,“ doplnil.

Pripomenul, že solárne kolektory, fotovoltické panely a tepelné čerpadlá nevypúšťajú znečisťujúce látky do ovzdušia. „Ak sa aj po spustení projektu Zelená domácnostiam potvrdí vyšší záujem o tieto zariadenia, bude to znamenať, že prispejú k napĺňaniu cieľov týkajúcich sa využívania obnoviteľných zdrojov energie, ale zároveň aj tzv. nízkouhlíkového hospodárstva,“ dodal Jambor.

Národný projekt SIEA Zelená domácnostiam je financovaný z Operačného programu Kvalita životného prostredia, ktorý riadi Ministerstvo životného prostredia SR. V pilotnom projekte bude v prvej fáze k dispozícii 45 miliónov eur. Celková výška podpory na inštaláciu malých zariadení OZE zostáva naďalej na úrovni pôvodných 115 miliónov eur z európskych a štátnych zdrojov.

Copyright © TASR 2015

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.