Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
23. novembra 2014 Elektrina a elektrická energia od Energia.skTASR

Počet domácností odpojených od elektriny v Nemecku stúpa

Oveľa viac domácností má problémy s platením účtov za dodávku elektrickej energie. Energetické firmy rozposlali takmer 7 miliónov upomienok pred odpojením, v roku 2011 ich bolo zhruba o milión menej.

Hlavným dôvodom pre rastúce sociálne problémy je zvyšovanie cien energií. Ceny pre koncových odberateľov v Nemecku sa od roku 2002 takmer zdvojnásobili a rast pokračoval aj v rokoch 2013 a 2014. Na jednej strane vzrástla prirážka za obnoviteľné zdroje a zároveň veľké firmy nepreniesli pokles nákladov na svojich zákazníkov. Budúci rok by mohol priniesť určitú úľavu, keďže na prelome rokov je plánované zníženie cien o 2,4 %.

Podniky smú odpojiť domácnosť, ak napriek upozorneniu nedôjde dlhší čas k uhradeniu podlžnosti. Na základe zákona však odpojenie musí byť primerané k dlžnej sume a nesmie ohroziť zdravie, napríklad chorých ľudí alebo detí. Odpojenie je možné aj v prípade porušenia bezpečnostných predpisov alebo krádežou elektrickej energie vo forme manipulácie meračov.

BNetzA vo svojej správe hovorí o rozvoji obnoviteľných zdrojov energie v tomto roku. Do siete boli pripojené veterné elektrárne s kapacitou 2,9 GW a solárne elektrárne s kapacitou 2,6 GW. Na konci roka 2013 mali všetky ekologické energetické zariadenia celkovú kapacitu 83,5 GW a ak by pracovali na plný výkon, dokázali uspokojiť 100 % potrieb Nemecka.

Rýchlejšie tempo zaznamenala agentúra aj v rozvoji elektrárenských sietí. Z približne 1856 kilometrov tzv. vedení EnLag, ktoré majú byť prioritne vybudované, je hotových zhruba 420 kilometrov, čiže takmer štvrtina. Na konci roka 2013 ich bolo len 52 kilometrov.

BNetzA vyzýva k ďalšiemu zvýšeniu tempa rozvoja elektrárenských sietí. Podľa nej má byť do roka 2016 zrealizovaných 40 % vedení. V opačnom prípade hrozia Nemecku problémy so zásobovaním.

Copyright © TASR 2014

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.