Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. januára 1970 Ostatné od Energia.skTASR

ENERGIA: OPEC formálne prijala Rovníkovú Guineu za svojho člena

Táto stredoafrická krajina s objemom ťažby približne 300.000 barelov (1 barel = 159 litrov) ropy denne tak bude patriť medzi najmenších producentov v rámci OPEC.

Podľa organizácie Human Rights Watch Rovníkovú Guineu sužuje chudoba, aj keď má bohaté ložiská ropy a plynu. Príjmy z ich predaja totiž slúžia na financovanie opulentného životného štýlu vládnucej elity.

Počet členov OPEC sa mení. Vlani z kartelu odišla Indonézia a zároveň sa do jeho radov vrátil Gabon po viac ako desaťročnej neprítomnosti.

OPEC dnes na svojom zasadaní schválila predĺženie dohody o znížení ťažby o ďalších 9 mesiacov, do konca marca 2018.

Dnes popoludní sa ministri z členských štátov OPEC zídu so zástupcami ďalších veľkých producentských krajín na čele s Ruskom, aby aj s nimi prediskutovali predĺženie ťažobných obmedzení.

OPEC a 11 veľkých producentov, vrátane Ruska, sa vlani dohodli na znížení ťažby v prvej polovici tohto roka spolu o takmer 1,8 milióna barelov ropy denne, aby podporili rast jej cien a pokles zásob v skladoch. Dohoda vstúpila do platnosti na začiatku tohto roka a pôvodne mala platiť 6 mesiacov.

Ich dohoda pomohla naštartovať zdražovanie komodity, ale zároveň pomohla zvýšiť aj ziskovosť pri ťažbe ropy z bridlíc, čo využili americké firmy. Nové vrty v USA tak vytvárajú tlak na veľkých producentov, aby ešte ráznejšie zredukovali ťažbu, ak chcú na trhy vrátiť rovnováhu medzi ponukou a dopytom.

Copyright © TASR 2017

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.