Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. januára 1970 Ostatné od Energia.skTASR

ENERGIA: Odborníci v Košiciach hovoria aj o obnoviteľných zdrojoch energie

Podľa Kovačoviča direktíva Európskej komisie č. 8/2004, ktorá hovorí o podpore vysokoúčinnej kombinovanej výroby elektrickej energie a tepla, nepriniesla to, čo by mala. Ako skonštatoval, kombinovaná výroba má obrovský potenciál porovnateľný s akýmkoľvek obnoviteľným zdrojom. „Žiaľ nie je tak podporovaná, preto aj táto konferencia má jednu sekciu venovanú tejto problematike. Naša asociácia robila výpočty, že v prípade, že by sa rovnaká podpora poskytla kombinovanej výrobe elektrickej energie a tepla, ako sa poskytuje obnoviteľným zdrojom, čím myslím solar, vietor a podobne, tak úspora emisií CO2 by bola ešte vyššia a naopak, nemalo by to vplyv na zvyšovanie cien elektrickej energie,“ dodal predseda Teplárenského združenia na Slovensku, ktorý ako riaditeľ konferencie pripomenul, že v ďalšej sekcii budú odborníci diskutovať aj o rozvoji atómovej energie v súvislosti s ochranou životného prostredia a s bezpečnosťou a spoľahlivosťou dodávky.

Hans Ulrich Gruber, generálny riaditeľ spoločnosti AGO AG, ktorá je dodávateľom energie z obnoviteľných zdrojov, bude na konferencii hovoriť o rôznych zdrojoch obnoviteľnej energie. „Využívame v Nemecku aj veternú energiu a máme s tým nejaké problémy, ktoré súvisia s grid manažmentom, teda distribúciou. Zaoberáme sa aj biomasou, ktorá je v súčasnosti veľmi dôležitá. A pre mňa je veľmi zaujímavé vidieť a porovnávať, kam smeruje vývoj v Európe a pre mňa osobne aj v Afrike,“ uviedol Hans Ulrich Gruber, ktorý je takisto aj riaditeľom Združenia nemeckého priemyslu pre obchodovanie s emisiami a ochranu klímy.

Seppo Aho zo spoločnosti Fortum vo Fínsku bude na konferencii prezentovať skúsenosti z projektu prechodu mesta Štokholm na dodávky energie a tepla z obnoviteľných zdrojov. „Zaoberáme sa predovšetkým distribúciou energie a tepla spôsobom oblastného vykurovania. Vo Fínsku a Švédsku chceme dosiahnuť využitie obnoviteľných zdrojov na 30 až 50 %. Štokholm sa stal hlavným zeleným mestom Európy a je známe, že tamojšia samospráva veľmi úzko spolupracuje s podnikmi v tejto oblasti. Veľmi dôležitá je samotná distribúcia tepla oblastným vykurovaním do domácností a administratívnych budov. Zakladá sa to na využití biomasy a komunálneho odpadu. V Štokholme je to okolo 20 až 30 %,“ uviedol Seppo Aho, podľa ktorého využitie obnoviteľných zdrojov je z pohľadu investovania konkurencieschopné, keďže aj vysporiadanie sa s emisiami pri využívaní fosílnych palív stojí nemalé peniaze.

UPOZORNENIE: TASR ponúka k správe zvukový záznam.

Copyright © TASR 2010

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.