Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. januára 1970 Ostatné od Energia.skTASR

Odberatelia elektriny v SR platili za TPS posledné roky každoročne viac

„Permanentný nárast TPS je spôsobený nielen nárastom výroby z existujúcich obnoviteľných zdrojov energie (OZE) a zo zdrojov kombinovanej výroby elektriny a tepla (KVET), klimatickými faktormi, ale hlavne poklesom ceny elektriny na svetových trhoch. Čím je totiž cena elektriny na trhu nižšia, tým je TPS vyššia a naopak,“ spresnil v správe regulačný úrad.

Najväčší podiel v TPS má podpora OZE a KVET. V roku 2012 na podporu OZE išlo 12,10 eura za MWh, v roku 2016 už 14,68 eura na MWh. Druhou najväčšou položkou bola podpora ťažby domáceho uhlia, z ktorého sa v tepelnej Elektrárni Nováky (ENO) vyrábala elektrická energia. V roku 2012 na túto podporu išlo 2,24 eura za MWh, v minulom roku 4,43 eura za MWh.

TPS čakajú pravdepodobne zmeny. Juraj Rybanský z odboru komunikácie Ministerstva hospodárstva (MH) SR 7. augusta tohto roku informoval, že „v súčasnosti sa so zainteresovanými rokuje o prefinancovaní súčastí tarify za prevádzkovanie systému“. „Ministerstvo hospodárstva SR s podnikateľskou sférou, zamestnávateľmi a významnými zástupcami energetických spoločností prerokovalo niekoľko návrhov možností zníženia cien elektriny s cieľom pripraviť finálne riešenie, ktoré bolo predložené Ministerstvu financií (MF) SR. V súčasnosti sa so zainteresovanými stranami prerokúvajú možnosti prefinancovania súčastí tarify TPS. Hovoriť o detailoch by bolo však v súčasnosti predčasné,“ spresnil Rybanský.

Štátny tajomník MH SR Vojtech Ferencz 25. júla 2017, v deň nástupu nového predsedu regulačného úradu Ľubomíra Jahnátka do funkcie, na pôde ÚRSO uviedol, že TPS bude jednou z prvých záležitostí, ktorú bude MH SR riešiť s ÚRSO. „Máme tri modely na stole, ktoré máme už odkonzultované s MF SR. Toto (TPS, pozn. TASR) bude jedna z prvých vecí, ktoré budeme aktívne komunikovať s ÚRSO,“ povedal štátny tajomník.

Ferencz zároveň pripomenul, že problém TPS, ktorá „má hodnotu“ takmer 600 miliónov eur, rieši pracovná skupina na MH SR. „Aj do programového vyhlásenia vlády sme dali záväzok pre ministerstvo hospodárstva, že nájdeme spôsob, ako znížiť TPS pre podnikateľov,“ dodal v júli štátny tajomník MH SR.

Tarifou za prevádzkovanie systému sa rozumie pevná cena viažuca sa na technickú jednotku, ktorá zohľadňuje alikvotnú časť nákladov na výrobu elektriny z domáceho uhlia, na výrobu elektriny z OZE a KVET a na činnosť organizátora krátkodobého trhu s elektrinou (OKTE).

Copyright © TASR 2017

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.