Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. januára 1970 Ostatné od Energia.skTASR

ENERGIA: Nový solárny zákon pripraví ČEZ o miliardy

Za rok 2009 odviedla spoločnosť zo svojho zisku (priblížil sa k 52 miliardám Kč) štátu na dividendách 19,8 miliardy Kč. Tohtoročný zisk klesne kvôli nižším cenám elektriny asi na 47,5 miliardy Kč a na budúci rok v dôsledku solárneho zákona dosiahne len niečo cez 42 miliárd Kč. Nižšie budú aj dividendy. O koľko, to záleží aj od štátu.

Ešte donedávna minister financií ČR Miroslav Kalousek tvrdil, že pokles dividend z ČEZ ani pri nižšom zisku neprichádza do úvahy. „Štát tie peniaze potrebuje na dôchodkovú reformu a likvidáciu starých ekologických škôd, inde ako v ČEZ ich nenájdeme,“ vysvetľoval jeho postoj Eduard Janota, ktorý Kalouskov rezort v dozornej rade ČEZ zastupuje.

Vo štvrtok (16. 12.) už bol šéf štátnej pokladnice s „miernym poklesom“ dividend z ČEZ zmierený. „Viem si predstaviť dividendy pre štát nižšie o jednu až dve miliardy korún,“ povedal HN Kalousek.

Dozorná rada ČEZ rokovala aj o novom rozpočte spoločnosti a zaoberala sa i tendrom na dostavbu jadrovej elektrárne Temelín. Definitívne schválila posun termínov oproti pôvodnému harmonogramu o jeden rok. Podľa šéfa ČEZ Daniela Beneša nie je nutné, aby nové bloky Temelínu začali vyrábať elektrinu skôr ako po roku 2023.

„Kríza stlačila odbyt elektriny. To zmenilo odhad dopytu po roku 2020. Posun sa dotkne ako Temelínu, tak plánu na dostavbu elektrárne Dukovany,“ dodal Beneš.

(1 EUR = 25,155 CZK)

Copyright © TASR 2010

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.