Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. januára 1970 Ostatné od Energia.skTASR

ENERGIA: Nové vedenie Teplárne Košice odstúpilo od zámeru priameho napojenia

Obchodným partnerom odberateľov – obytných domov i organizácií teda bude ja naďalej TEHO, informoval dnes na tlačovej konferencii nový generálny riaditeľ a predseda predstavenstva teplárne Ivan Zich. Zdôraznil, že trendom v európskej i našej energetike je oddeliť výrobu od distribúcie. „My sa chceme sústrediť na výrobu tepla a elektriny a nechceme suplovať TEHO. Je to problematické a komplikované a na druhej strane by v takomto prípade prišlo o prácu 200 ľudí,“ zdôraznil.

Generálny riaditeľ TEKO ďalej informoval, že obaja partneri podpísali rámcovú zmluvu pri realizácii projektu Náhrada parného systému v centrálnom zásobovaní teplom horúcovodným systémom v košickej Mestskej časti Nad jazerom. Cieľom spoločného zámeru je znížiť straty z distribúcie pary, ktoré spolu u oboch subjektov prevyšujú 40 %. Pôjde o rekonštrukciu rozvodov tepla, pričom z celkových nákladov vo výške 20 miliónov eur TEKO investuje 8 miliónov eur a zvyšok partner. Vypracovanie projektu pre stavebné povolenie by malo byť hotové do konca roka 2010, prvé stavebné práce majú v pláne koncom roka 2011 a celkové ukončenie v 4. štvrťroku 2014. Zich prisľúbil, že obmedzenie dodávok tepla pre obyvateľov bude počas realizácie len minimálne, alebo žiadne.

K budúcoročným cenám tepla riaditeľ obchodného úseku TEKO Juraj Slafkovský uviedol, že dnes ešte nie je známa cena plynu ani uhlia pre budúci rok. „Štát reguluje ceny paliva na výrobu tepla pre domácnosti, takže hovoriť o tom je predčasné,“ dodal.

Na otázku TASR, či TEKO pôjde do privatizácie, Zich uviedol: „Majiteľom spoločnosti je Fond národného majetku (FNM) a výkon akcionárskych práv je delimitovaný na Ministerstvo hospodárstva a výstavby SR. Čo mieni majiteľ urobiť s TEKO, je preto otázka na FNM.“

Projekt Priame napojenie – lacnejšie riešenie ohlásilo bývalé vedenie TEKO v septembri 2009. Bývalý generálny riaditeľ a predseda predstavenstva Ladislav Lazár tvrdil, že odstránenie medzičlánku v distribúcii (TEHO) by prinieslo lacnejšie teplo o tretinu.

TEKO patrí medzi najväčších výrobcov a distribútorov tepla vo forme horúcej vody a pary v sústave centrálneho zásobovania teplom na Slovensku. Zásobuje približne 78.000 domácností.

UPOZORNENIE: TASR ponúka k správe zvukový záznam.

Copyright © TASR 2010

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.