Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. januára 1970 Ostatné od Energia.skTASR

ENERGIA: Nová elektrická stanica vo Voli už môže slúžiť potrebám priemyslu

Výstavba novej elektrickej stanice vo Voli s transformáciu napätia zo 400 na 110 kilovoltov, sa realizovala na základe dohody medzi SEPS a Východoslovenskou distribučnou, a. s., (VSD).

Projekt Transformácia 400/110 kV Voľa si vyžiadal náklady vo výške približne 53,47 milióna eur. Súbor jeho stavieb bol spolufinancovaný z prostriedkov programu Európskej únie s názvom Transeurópske energetické siete pre elektrinu, a to vo výške 2,3 milióna eur. VSD sa podieľa na spomínanej investícii vyše 5,2 miliónmi eur, a zvyšnú časť nákladov hradí SEPS z vlastných prostriedkov.

Realizáciou zmienenej rozsiahlej investičnej akcie na východe Slovenska sa zvýši bezpečnosť a spoľahlivosť prevádzky prenosovej sústavy SR, ako i napájania distribučnej sústavy VSD. Zrekonštruovaná elektrická stanica vo Voli umožní bezpečné a spoľahlivé zásobovanie existujúcich, ako aj nových priemyselných odberateľov elektrickej energie v regióne, a to hlavne oceliarne v Strážskom.

„Dúfam, že toto dielo bude naozaj slúžiť východniarom a ich firmám. Aj prenosová sústava je to, čomu sa hovorí súčasť infraštruktúry, aby tu mohli prísť ďalší a ďalší investori, ktorí by tu vytvorili pracovné miesta, aj toto je nevyhnutné, nie len cesty, nie len digitálna ekonomika, ale aj elektrina ako taká,“ konštatoval dnes vo Voli minister financií SR Peter Kažimír. „Energetická bezpečnosť Slovenska je pre nás veľmi dôležitá a tento projekt je v tejto súvislosti veľmi dôležitý pre stabilizáciu systémov energetiky na východnom Slovensku,“ doplnil minister hospodárstva SR Pavol Pavlis.

„Túto novú transformačnú stanicu sme postavili preto, aby sme starý prvok v sústave nahradili novým, bezpečným, spoľahlivým. Úlohou tejto elektrickej stanice je konkrétne transformácia napätia 400.000 voltov na úroveň 100.000 voltov, ktoré sa potom ďalej transformujú cez 22 kilovoltov až na tú bežnú napäťovú úroveň, nízke napätie, ktoré máme napríklad v domácnostiach. Takýchto elektrických staníc v rámci Slovenska je 24. Táto elektrická stanica zároveň umožňuje zvýšenie odberu všetkým záujemcom v dotknutej lokalite,“ informoval po slávnostnom otvorení zrekonštruovanej stanice vo Voli generálny riaditeľ SEPSu Miroslav Stejskal.

SEPS pôsobí ako prevádzkovateľ prenosovej sústavy v Slovenskej republike. Garantuje bezpečné, spoľahlivé, kvalitné a ekonomicky efektívne prevádzkovanie prenosovej sústavy a zabezpečuje jej trvalo udržateľný rozvoj a technologické napredovanie zohľadňujúc princípy životného prostredia. Aktívnou spoluprácou so zahraničnými partnermi sa zároveň podieľa na rozvoji európskeho trhu s elektrinou.

UPOZORNENIE: TASR ponúka k správe zvukový záznam, fotoreportáž a videozáznam.

Copyright © TASR 2014

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.