Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
6. decembra 2016 Jadrová energia od Energia.skTASR

Nemecký ústavný súd potvrdil nároky E.ON a RWE na náhradu škody

Spolkovú vládu žalovali nemecké energetické koncerny E.ON, RWE a švédsky koncern Vattenfall, ktorý pôsobí v krajine.

Vláda kancelárky Angely Merkelovej rozhodla o skončení výroby elektrickej energie v jadrových generátoroch v roku 2011 krátko po katastrofe v japonskej atómovej elektrárni Fukušima. Zrušila svoj predchádzajúci súhlas na predĺžené prevádzkovanie 17 jadrových blokov v krajine a rozhodla o ich postupnom vyraďovaní z prevádzky. Posledný blok má byť odstavený v roku 2022.

Súd rozhodol, že zákonodarca musí prijať príslušné rozhodnutie o odškodnení poškodených spoločností do konca júna 2018. Súd nerozhodol o výške odškodnenia. Budú sa ho musieť domáhať mimoriadnym spôsobom alebo ďalšími súdnymi procesmi.

Koncerny v žalobe na vládu ústavnému súdu uviedli, že jej rozhodnutie zasiahlo do ich vlastníckych práv a svoju škodu odhadujú na 19 miliárd eur.

Copyright © TASR 2016

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.