Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
31. decembra 2015 Elektrina a elektrická energia od Energia.skTASR

Nemecký priemysel sa obáva rýchleho ústupu od uhlia ako energozdroja

Obavy priemyselníkov vychádzajú z plánov nemeckej vlády, ktoré zasa vychádzajú z nedávno schválenej klimatickej dohody z Paríža. Na jej základe by Nemecko malo ukončiť svoju závislosť od uhlia ako energetického zdroja do roku 2050.

Grillo v tejto súvislosti upozornil, aby sa Nemecko v tomto smere nedostalo z pozície pioniera do pozície jedinej krajiny, ktorú už nikto nasledovať nebude. „Nemecko nemôže zachraňovať celosvetovú klímu samé,“ dodal.

Napriek veľkému úsiliu Berlína zvýšiť produkciu elektriny z obnoviteľných energetických zdrojov, krajina ešte stále zostáva vysoko závislá od „špinavších“ zdrojov energií, ako je práve uhlie. Túto závislosť, najmä v obdobiach, keď slnko alebo vietor neposkytujú pre priemysel dostatočný objem energie, musí mať Berlín na pamäti, upozornil Grillo. Dodal, že priemysel musí fungovať aj v čase, keď sa obnoviteľné zdroje nedajú využiť naplno.

Dohoda z Paríža by sa mala na stôl nemeckej vlády dostať v polovici budúceho roka. Dovtedy sa budú uskutočňovať rokovania so zástupcami priemyslu a odborov, v rámci ktorých by sa mal nájsť spôsob, ako ukončiť využívanie uhlia bez poškodenia nemeckého priemyslu.

Copyright © TASR 2016

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.