Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. januára 1970 Ostatné od Energia.skTASR

ENERGIA: Nemecko predĺži činnosť jadrových elektrární v priemere o 12 rokov

Dohoda ukončila niekoľko mesiacov trvajúce rozpory vnútri koalície o tom, ako dlho majú byť v prevádzke jadrové elektrárne, ktorých životnosť je podľa súčasnej legislatívy stanovená najviac do roku 2021.

Vláda rokovala o predĺžení ich činnosti o 10 až 15 rokov, pričom minister hospodárstva Rainer Brüderle chcel maximálne predĺženie a minister životného prostredia Norbert Röttgen čo možno najkratšie.

Ako po rokovaní informoval Röttgen, v priemere sa predĺži životnosť elektrární o 12 rokov. „Dohodli sme sa, že staršie elektrárne získajú povolenie vykonávať činnosť o 8 rokov dlhšie a novšie JE s inými technickými štandardmi dostanú 14-ročné predĺženie,“ uviedol minister životného prostredia.

Dohoda, ktorej vzniku predchádzali spory medzi prevádzkovateľmi JE a aktivistami za životné prostredia, zároveň vytvorila rámec pre širšiu energetickú stratégiu s cieľom podporovať obnoviteľné zdroje energie.

Minister Röttgen uviedol, že na obnoviteľné zdroje energie budú prispievať prevádzkovatelia jadrových elektrární sumou 9 eur za jednu megawatt hodinu energie. To by malo ročne predstavovať približne 300 miliónov eur v období rokov 2011-12 a 200 miliónov eur v nasledujúcich rokoch do roku 2016.

Z rokovania vzišlo aj zavedenie novej dane na jadrové palivo. Podľa nemenovaného zdroja z prostredia rokovaní by mali jadrové elektrárne platiť ekologickú daň 145 eur za gram uránu alebo plutónia, čo by ročne mohlo priniesť 2,3 miliardy eur.

Informovala o tom agentúra Reuters.

Copyright © TASR 2010

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.