Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. januára 1970 Ostatné od Energia.skTASR

ENERGIA: Nemecko má v Severnom Porýní – Vestfálsku obrovské ložisko plynu

Minister hospodárstva spolkovej krajiny Harry Voigtsberger uviedol, že sa v nálezisku nachádza si 2100 kubických kilometrov paliva. Na porovnanie spresnil, že najväčšie európske ložisko plynu v holandskom Groningene malo v čase jeho objavenia zásobu paliva asi 2850 km3.

Ložisko v Groningene bolo objavené v roku 1959. Krajina tulipánov má z neho obrovský úžitok už dlhé desaťročia.

Nemecko dováža 85 % ročnej spotreby plynu zo zahraničia a zatiaľ nie je isté, či dôjde k radikálnemu zníženiu závislosti krajiny od jeho importu. Nádej však rastie, odkedy boli vyvinuté nové technológie na prerážanie extrémne pevného nadložia. Američania ich už využívajú a vlani po prvýkrát po dlhých rokoch zosadili Rusko z trónu najväčšieho producenta plynu na svete.

Využívanie nekonvenčných vyspelých technológií pri ťažbe plynu výrazne zlacnilo.

Podľa Spolkového ústavu pre geológiu v Braunschweigu by malo mať Nemecko aj ďalšie veľké ložiská plynu. Nedávno začalo pracovať na hľadaní nových ložísk.

Ochrancovia prírody však veľký optimizmus neprejavujú. Upozorňujú na to, že s novými metódami ťažby plynu je spojená vysoká spotreba vody. Navyše sa do tekutiny pridávajú chemické látky. Ochrancovia upozorňujú, že práve tie by mohli znečistiť podzemné vody.

Medzi skeptikov sa zaradili aj geológovia. Varujú pred eufóriou. Podľa nich bude trvať roky, kým bude jasné, či Nemecko bude mať zemný plyn z nekonvenčných ložísk.

Informoval o tom nemecký denník Financial Times Deutschland.

Copyright © TASR 2010

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.