Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. januára 1970 Ostatné od Energia.skTASR

ENERGIA: Najväčší výrobca veterných turbín na svete Vestas prepustí 3000 ľudí

Firma oznámila za obdobie od júla do konca septembra tohto roka čistý zisk 126 miliónov eur, čo oproti rovnakému obdobiu minulého roka znamená 24-% pokles. Väčšinu pracovných miest zruší v Dánsku a vo Švédsku, pričom jednorazové náklady spojené s prepúšťaním a odpismi majetku a zariadení v hodnote od 140 do 160 miliónov eur si zaúčtuje do nasledujúceho štvrťroka. Tržby klesli v 3. kvartáli medziročne z 1,8 na 1,7 miliardy eur. Zisk pred úrokmi a daňami klesol z 244 miliónov na 185 miliónov eur, napriek tomu bol lepší než čakali analytici oslovení agentúrou Reuters. Tí počítali so 114 miliónmi eur.

Aj keď záujem o využitie veternej energie vo svete pretrváva, najmä v Číne a Británii, dánskej firme sa už tak nedarí. Dôvodom sú najmä vysoké ceny dánskych produktov. Podľa výkonného riaditeľa Vestasu Ditleva Engela sa dnes viac oplatí vyrábať veterné turbíny v Španielsku než v Dánsku. Firma za 3. štvrťrok 2010 predala celkovo 719 veterných turbín, čo je o 27 % menej než v rovnakom období minulého roka.

Informovali o tom agentúry Reuters, AP a server BBC.

Copyright © TASR 2010

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.