Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
14. októbra 2014 Elektrina a elektrická energia od Energia.skTASR

Najúspešnejším exponátom veľtrhu ELO SYS je elektrický pohon Smart

Podľa generálneho riaditeľa spoločnosti IFT InForm Technologies Jozefa Leza je ocenený výrobok určený na diaľkové ovládanie elektroenergetických zariadení. „Novinkou je, že sme odišli od klasického zhotovenia podobných zariadení, ktoré boli riešené jednou veľkou pozinkovanou plechovou skriňou, v ktorej bol pohon, batérie a možno ešte riadiaca jednotka a telemetrický systém prenosu na dispečing. V našom prípade je pohon vyčlenený do samostatnej skrine odolnej voči vode a vyhodnotenie a prenos informácií na dispečing je riešený separátne podľa požiadaviek klienta,“ doplnil Lezo.

Ako dodal, súčasťou nového elektrického pohonu Smart už nie sú bežné stýkače a ističe, ale všetko je riešené elektronikou s mikroprocesorom, ktorý zabezpečuje chod pohonu, vyhodnocuje poruchové stavy, meria sa prúd a v prípade preťaženia upozorňuje dispečing. „Pohon sa dostane do bezpečného stavu a keď odznie prechodový jav, možno pohon ďalej používať bez toho, aby musela nejaká obsluha utekať na miesto poruchy a nahadzovať istič, čo niekedy trvá aj niekoľko hodín,“ priblížil Lezo s tým, že vývoj nového zariadenia trval asi rok a práve podobné veľtrhy slúžia na to, aby potenciálnych záujemcov o nový produkt presvedčili o jeho výhodnosti.

Počas slávnostného otvorenia veľtrhu ELO SYS ocenili organizátori aj ďalšie produkty. Titul Ekologický počin roka získala kontajnerová ošetrovňa s ostrovnou elektrárňou na báze obnoviteľných zdrojov od novodubnickej spoločnosti RMC. Elektrotechnickým výrobkom roku 2014 je nízkostratový trojfázový olejový transformátor s hliníkovým vinutím z bratislavskej spoločnosti BEZ Transformátory. Titul konštruktér roka udelili Martinovi Daříčkovi z Ústavu elektroniky a fotoniky Fakulty elektrotechniky a informatiky STU v Bratislave.

Na jubilejnom 20. ročníku medzinárodného veľtrhu ELO SYS na trenčianskom výstavisku Expo Center vystavuje od dnes do piatka 17. októbra viac ako 200 firiem zo Slovenska, Česka, Rakúska, Poľska, Maďarska, Nemecka a Chorvátska.

UPOZORNENIE:

TASR vydáva k správe zvukový záznam.

Copyright © TASR 2014

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.