Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
15. novembra 2017 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Najlacnejšie vykurovanie rodinného domu zabezpečí zemný plyn

Riaditeľ agentúry Peter Traupmann dodáva, že tepelná sanácia starších domov sa v každom prípade oplatí. „Nezávisle od vykurovacieho systému sú náklady v sanovanom rodinnom dome o 55 % nižšie než v nesanovanom.“ To podľa neho dokazuje dôležitosť tepelnej sanácie nielen pre jednotlivých majiteľov, ale aj z celkového hľadiska. Rovnaký efekt sa totiž ukazuje aj v prípade emisií oxidu uhličitého (CO2).

Vykurovacie systémy založené na spaľovaní zemného plynu stoja v nesanovanom rodinnom dome najviac 4525 eur ročne, v tepelne sanovanom dome 2766 eur ročne. Na druhom mieste je tepelné čerpadlo na vykurovanie vzduchom a vodou, ktoré v nesanovanom dome stojí najviac 4546 eur ročne a v sanovanom 2935 eur.

Pri novopostavených rodinných domoch je poradie opačné. Najvýhodnejšie vychádza vykurovanie vodou a vzduchom s ročnými nákladmi 2767 eur. Zemný plyn nasleduje až na druhom mieste so sumou maximálne 2779 eur ročne. Na treťom mieste sa nachádzajú ostatné vykurovacie systémy: drevo (nesanovaný dom), ústredné kúrenie (sanovaný dom) a vykurovací olej (novostavba).

Vo všetkých troch prípadoch je najdrahšie vykurovanie peletami s ročnými nákladmi maximálne 5237 eur (nesanovaný dom), 3511 eur (sanovaný dom) a 3760 eur (novostavba). Druhé najvyššie celkové náklady u nesanovaného domu vykazuje ústredné kúrenie (maximálne 5196 eur) a voda u sanovaného domu (3424 eur) a v novostavbe (3316 eur).

Pri zohľadnení výlučne nákladov na energie sú vodné tepelné čerpadlá so zemnou sondou najlacnejšie. V nesanovanej budove dosahujú 1390 eur ročne, v sanovanom dome 646 eur a v novostavbe 546 eur. Tieto systémy sa však spájajú s relatívne vysokými investíciami a nákladmi na údržbu. Najvyššie náklady na energiu sú spojené s ústredným kúrením: v nesanovanom dome ide o 3442 eur ročne, v sanovanom dome 1579 eur a v novostavbe 1247 eur.

V prípade emisií CO2 majú najhoršie výsledky systémy na vykurovací olej. Na druhom mieste je vykurovanie zemným plynom a najlepšie dopadli teplovzdušné a vodné systémy.

Copyright © TASR 2017

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.