Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. januára 1970 Ostatné od Energia.skTASR

ENERGIA: Na zariadeniach JAVYS neprišlo vlani k žiadnej radiačnej nehode

Informovala, že JAVYS každoročne monitoruje vplyv jadrových zariadení, ktoré prevádzkuje v lokalitách Jaslovské Bohunice (EBO) a Mochovce (EMO), na pracovné a životné prostredie. Každoročná súhrnná správa poukazuje na dlhodobé trendy vybraných monitorovaných veličín v životnom prostredí a v okolí jadrových zariadení a porovnáva stav nameraných hodnôt s definovanými autorizovanými limitmi.

„Na základe výsledkov tohtoročnej súhrnnej správy za rok 2016 neprišlo počas uplynulého roka k žiadnej radiačnej nehode, k porušeniu pravidiel radiačnej ochrany na strane zamestnancov, ani dodávateľov a všetky jadrové zariadenia spoločnosti JAVYS boli vlani prevádzkované v súlade s rozhodnutiami štátnych a dozorných orgánov,“ ubezpečila.

Ročný plán tzv. kolektívnej ekvivalentnej dávky (2000 mSv) bol podľa Žiakovej na základe optimalizácie prác z pohľadu radiačnej ochrany vyčerpaný len na 712 mSv, čo je za posledných 5 rokov najnižšia hodnota.

Maximálna individuálna efektívna dávka na jedného pracovníka bola podľa nej v roku 2016 na úrovni 12,057 mSv, pričom maximálny zákonný limit je 20 mSv a maximálny interný limit 15 mSv.

„Znižovanie individuálnych dávok na jedného pracovníka sa darí spoločnosti JAVYS znižovať klesajúcim počtom vstupov do kontrolovaných pásiem. V roku 2016 sa realizovalo 133.178 vstupov, čo je v porovnaní s rokom 2009 pokles o 29 %. Mimoriadne nízke boli vlani aj výpuste do atmosféry a hydrosféry, a to na úrovni stotín až desatín percent zo smerných čísel určených štátnym a dozorným orgánom Úradom verejného zdravotníctva SR,“ doplnila.

Jadrová a vyraďovacia spoločnosť, a. s., zabezpečuje v SR činnosti v oblasti záverečnej časti jadrovej energetiky. Medzi jej hlavné aktivity patrí vyraďovanie jadrových elektrární A1 a V1, nakladanie s rádioaktívnymi odpadmi, vyhoreným jadrovým palivom, inštitucionálnymi rádioaktívnymi odpadmi a zachytenými rádioaktívnymi materiálmi v rámci územia SR.

Copyright © TASR 2017

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.