Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. januára 1970 Ostatné od Energia.skTASR

ENERGIA: Na Slovensku sa využíva hydroenergetický potenciál MVE len na 25 %

Na Slovensku je momentálne zaregistrovaných približne 250 malých vodných elektrární (MVE). To znamená, že sa na našich vodných tokoch využíva hydroenergetický potenciál malých vodných elektrární na necelých 25 %. Slovensko má teda potenciál zvýšiť výrobu elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov prostredníctvom malých vodných elektrární. Energeticky najzaujímavejšie toky u nás sú Váh (Bešeňová – Krpeľany), Orava (Tvrdošín – Krpeľany) a Hron.

Ak sa rozhodne Slovensko vo väčšej miere využívať obnoviteľné zdroje energie, zabezpečí si tak do budúcnosti trvalo udržateľný rozvoj vlastnej energie. Pre Slovensko je vďaka geografickým danostiam veľmi vhodná práve vodná energia.

Zásoby primárnych zdrojov energie na svete budú v najbližších desaťročiach vyčerpané. Svetové veľmoci sa preto čoraz viac zameriavajú na využívanie obnoviteľných zdrojov energie. Preto sa aj krajiny Európskej Únie zaviazali do roku 2020 zvýšiť podiel energie z obnoviteľných zdrojov energie na hrubej konečnej energetickej spotrebe na 20 %. Stále naliehavejšie vystupuje aj v Slovenskej republike do popredia otázka zabezpečenia dostatočného množstva a kvality energie.

Obnoviteľné zdroje energie sú považované za zdroje budúcnosti. Na rozdiel od iných zdrojov – napr. fosílnych palív, jadrového paliva – sa ich zásoby nedajú vyčerpať, resp. dokážu sa v pravidelných cykloch obnovovať. Keďže čerpáme prevažne neobnoviteľné zdroje energie, aby sme nasýtili naše rastúce energetické nároky, logicky klesajú geologické zásoby energetických zdrojov. Odborné analýzy potvrdili, že zdroje fosílnych palív budú v najbližších desaťročiach vyčerpané. Svetové zásoby uhlia pri súčasnej úrovni spotreby pokryjú potreby len na ďalších 130 rokov. Ešte alarmujúcejšie čísla sú pri ostatných neobnoviteľných zdrojoch. Zásoby ropy sa podľa viacerých agentúr odhadujú na 40 až 50 rokov. Overené zásoby uránu sa pri súčasnom ročnom dopyte vyčerpajú počas najbližších 30 rokov. Spotreba energie však každoročne stúpa, preto je pravdepodobné, že tieto zásoby budú vyčerpané ešte skôr. Navyše, veľkou mierou participujú aj na globálnom otepľovaní.

Efektívnosť malých vodných elektrární je v priemere 70 – 90 %, čo je odborníkmi hodnotené ako bezkonkurenčne najvyššia efektivita v porovnaní s ostatnými technológiami na výrobu energie. Zároveň zabezpečuje vysoký stupeň využitia vyrobenej energie, zvyčajne je to viac ako 50 %. V porovnaní s ostatnými obnoviteľnými zdrojmi energie je to teda najefektívnejší spôsob. Využiteľnosť veternej energie je necelých 30 %, pri solárnej energii dokonca len 10 %. Systém malej vodnej elektrárne je možné pomerne ľahko naprojektovať a má nízke prevádzkové náklady pri dlhej životnosti. So správnou údržbou totiž dokážu bezproblémovo fungovať 50 až 100 rokov. Životnosť solárnych trubicových kolektorov je v priemere 20 – 25 rokov, u panelov s kaleným sklom cca 30.

TASR informovala mediálna zástupkyňa spoločnosti AQUA-EKO, a. s. Lenka Lendacká

Copyright © TASR 2012

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.