Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
19. januára 2017 Elektrina a elektrická energia od Energia.skTASR

Na odchod J. Holjenčíka z funkcie šéfa ÚRSO vyzýva KDH aj Zs. Simon

Dôvodom sú podľa KDH cenové rozhodnutia pre rok 2017, ktoré vydalo ÚRSO. Uvedené rozhodnutia viedli k neúmernému a bezdôvodnému zvýšeniu distribučných taríf, ktoré zvýšili platby za plyn a elektrinu pre väčšinu podnikateľských subjektov, obcí, miest a hlavne domácností na Slovensku, tvrdí hnutie.

„Prišlo k zjavnému pochybeniu ÚRSO, ktoré malo dopad na neprijateľné zvýšenie platieb za energie. Za toto neprofesionálne a neetické zlyhanie ÚRSO nesie zodpovednosť jeho predseda Jozef Holjenčík, preto ho vyzývame, aby odstúpil z tejto funkcie,“ uviedol v stanovisku podpredseda KDH Pavol Zajac.

K apelu za odchod Holjenčíka sa pridal aj Simon. „Vyzývam premiéra Roberta Fica, aby odvolal svojho nominanta Jozefa Holjenčíka z postu predsedu ÚRSO,“ uviedol v stanovisku. Premiér podľa neho v stredu (18.1.) priznal pochybenie predsedu regulačného úradu pri stanovení fixných platieb za distribúciu plynu a elektriny. Nominant strany by mal podľa poslanca po takýchto zlyhaniach odstúpiť a nie viesť ďalej úrad.

Simon pripomenul, že Holjenčíka za predsedu ÚRSO navrhol prezidentovi v novembri 2012 práve Fico. Holjenčík tiež podľa Simona zaviedol poplatok, ktorý majú výrobcovia obnoviteľných zdrojov energie (OZE) platiť distribučným spoločnostiam. Túto vyhlášku pritom Ústavný súd SR vyhlásil za protiústavnú.

Fico po stredajšom (18.1.) rokovaní vlády vyhlásil, že kabinet vyslovil „zásadný politický nesúhlas“ s regulačným rámcom v energetike na rok 2017. ÚRSO sa teraz podľa neho v rámci tzv. autoremedúry (opravy vlastného rozhodnutia, pozn. TASR) vráti k distribučným poplatkom za elektrinu a plyn na úroveň roku 2016.

Predseda ÚRSO podľa Fica na rokovaní vlády oznámil, že je pripravený stiahnuť obidve rozhodnutia regulačného úradu, pokiaľ ide o fixné poplatky pri distribúcii elektriny v pôsobnosti SSE – Distribúcia, ako aj pri fixných poplatkoch týkajúcich sa odberu plynu. „To v praxi znamená, že rok 2017 bude fungovať na základe tých istých podmienok a tých istých kritérií, ako tomu bolo v roku 2016,“ dodal predseda vlády.

Copyright © TASR 2017

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.