Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. januára 1970 Ostatné od Energia.skTASR

ENERGIA: Na juhu Európy sú niektoré slnečné elektrárne ziskové už teraz

Vedci hovoria o parite medzi nákladmi a príjmami, keď sa náklady na ne môžu vyrovnať s tržbami z činnosti zariadení. Vypracovali simulačné modely, s ktorými prepočítavali alternatívy na 25 rokov dopredu. Profesor Georg Lettner z viedenskej Technickej univerzity povedal, že poskytujú šancu zistiť, kedy a ako sa parita dosiahne. Lettner sa na projekte zúčastnil s kolegami z Imperial College London a Technickej univerzity na Kréte.

Vedcom vyšlo, že v južnom Taliansku a v Španielsku môžu byť slnečné elektrárne v niektorých prípadoch na nule medzi nákladmi a príjmami už teraz bez toho, aby sa za dodanú elektrinu platila vyššia cena. V štátoch ako Francúzsko budú investície do slnečných elektrární vyššie, ale tarify pre konečných spotrebiteľov zostanú nižšie. Preto prejde ešte viac rokov, kým sa fotovoltaika v krajine stane ziskovou bez štátnej podpory.

Skutočný fotovoltaický boom v Nemecku a s ním spojený výrazný pokles cien potrebnej techniky viedol k tomu, že sa krajina zaradila k tým, v ktorých je sektor rentabilný už teraz. Nemecko je v tejto politike priekopník a patrí k tomu aj to, že cena elektriny je pomerne vysoká. To zvyšuje príťažlivosť fotovoltaiky.

Lettner uviedol, že ak mala fotovoltaika dostať šancu na trhu, bolo správne, že sa pre ňu schválili tarify, ktoré boli vyššie ako pre klasické elektrárenské kapacity. Teraz sa však stáva aktuálnou otázka, či sú niektoré stimulačné tarify pre súčasné projekty ešte hospodársky účelné. Autori štúdie sa zamerali na malé PV zariadenia pre domácnosti a menšie výrobne. Veľké slnečné elektrárne zatiaľ v súťaži s klasickou konkurenciou ešte neobstoja.

Vedci zdôrazňujú, že opodstatnenosť súkromnej výroby elektrickej energie závisí od mnohých faktorov. Patrí medzi ne výška spotreby elektriny, klimatická situácia regiónu, dlhodobý vývoj ceny elektriny a náklady na zriadenie produkčného zariadenia. V Rakúsku vypracovala Technická univerzita program, vďaka ktorému si ľudia môžu overiť, či sa im oplatí vybudovať vlastné zdroje elektrickej energie.

Copyright © TASR 2012

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.