Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
2. októbra 2017 Efektívnosť v energetike od Energia.skTASR

MSP môžu využiť 40 mil. eur na opatrenia z energetických auditov

Cieľom podpory podľa schémy de minimis je zníženie energetickej náročnosti a zvýšenie využívania obnoviteľných zdrojov energie (OZE) v podnikoch. Výška podpory je od 20.000 do 200.000 eur.

„Šancu získať podporu tak má minimálne 200 projektov. Keďže podporené budú len opatrenia vyplývajúce z auditov, podmienkou je obstaranie a vykonanie energetického auditu, ktorý bude obsahovať ekonomické, environmentálne a technické hodnotenie navrhovaných opatrení, ešte pred podaním žiadosti o príspevok,“ uviedla generálna riaditeľka SIEA Svetlana Gavorová. Náklady na energetický audit sú oprávnenými výdavkami a podnikateľ ich môže zahrnúť do žiadosti o nenávratný finančný príspevok. Dodržanie postupov pri verejnom obstarávaní auditu bude overované a je podmienkou schválenia žiadosti o príspevok.

Prostriedky sú určené na aktivity, ako napríklad zníženie energetickej náročnosti budov, rekonštrukcia existujúcich energetických zariadení, zavádzanie systémov merania a riadenia alebo výstavba, modernizácia a rekonštrukcia rozvodov energie. Vďaka európskym prostriedkom môžu byť v rámci tejto výzvy obnovované iba budovy využívané na podnikateľskú činnosť výlučne v oblasti priemyslu. Aj preto musia byť objekty zapísané v katastri nehnuteľností ako priemyselné alebo administratívne budovy, v ktorých bude podnikateľ vykonávať oprávnené činnosti. SIEA upozorňuje, že iný druh budov zapísaný v katastri nehnuteľnosti nebude možné podporiť, preto je potrebné, aby sa v prípade potrebných zmien žiadatelia obrátili na príslušnú správu katastra.

Okrem zlepšenia tepelno-technických vlastností stavebných konštrukcií môže byť súčasťou tejto aktivity aj rekonštrukcia a modernizácia vykurovacích a klimatizačných systémov, systémov prípravy teplej vody, ako aj osvetlenia v budove. Projekty musia byť realizované v iných regiónoch, ako je Bratislavský samosprávny kraj (BSK), pričom sídlo žiadateľa môže byť aj v tomto kraji. Podnikatelia s prevádzkami v BSK sa môžu do 31. októbra uchádzať o podporu na realizáciu energetických auditov zo zdrojov Ministerstva hospodárstva SR.

Energetický audit musí v zmysle právnych predpisov pokryť možnosti zníženia z takmer celej spotreby energie podniku. Samotný audit tak môže navrhovať viac opatrení a podnik si môže vybrať, ktoré bude realizovať v rámci projektu. Výzva z Operačného programu Kvalita životného prostredia je otvorená. Žiadosti možno podávať priebežne. Prvé hodnotiace kolo bude uzavreté 14. decembra, ďalšie kolá budú uzatvárané s odstupom vždy dvoch mesiacov.

Copyright © TASR 2017

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.