Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. januára 1970 Ostatné od Energia.skTASR

ENERGIA: Minsk tlačí na Moskvu, aby mu znížila cenu za dodávky plynu

Rusko cez susednú krajinu transportuje približne 20 % dodávok plynu do Európy. Moskva v minulosti dodávala komoditu Bielorusku s výraznou zľavou, ale teraz chce, aby aj Minsk platil za plyn trhovú cenu. Bielorusku sa to nepáči a Európa má obavy, aby spor o cenu plynu medzi postsovietskymi republikami neskončil prerušením jeho dodávok do ďalších krajín tak, ako to bolo v prípade sporov medzi Ruskom a Ukrajinou.

Moskva každý rok na základe vývoja svetových cien upravuje s jednotlivými odberateľmi ceny za dodávky plynu. Bielorusko však argumentuje, že vzhľadom na vytvorenie zóny voľného obchodu s Ruskom, by malo platiť za plyn rovnakú cenu ako ruskí odberatelia, a nie ako európski.

Podľa analytika Michaila Korčemkina je to ale slabý argument, keďže aj v rámci ruského trhu sa ceny za plyn v jednotlivých regiónoch líšia.

V súčasnom päťročnom kontrakte na dodávky plynu, ktorý obe strany podpísali v roku 2006 je zakotvené, že v roku 2011 má Minsk platiť za komoditu európske ceny. Ruský štátny energetický monopol Gazprom oznámil, že v roku 2011 Bielorusku cenu plynu nezníži, ale po podpise nového kontraktu na dodávky od roku 2012 to možné je.

Európu tak uprostred zimnej vykurovacej sezóny znervózňuje nový spor o cenu plynu medzi oboma bývalými sovietskymi republikami. Odberatelia v Európskej únii majú negatívne skúsenosti s podobným sporom medzi Moskvou a Kyjevom, ktorý sa v januári 2009 skončil úplným prerušením tranzitu plynu cez územie Ukrajiny. Viaceré štáty vrátane Slovenska, ktoré boli závislé výhradne od dodávok komodity z Ruska, tak zostali uprostred mrazivej zimy bez plynu na kúrenie aj pre priemyselnú výrobu.

Informovala o tom agentúra Reuters.

Copyright © TASR 2010

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.