Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
11. mája 2015 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Ministri energetiky G7 rokujú o znížení závislosti od Ruska a klíme

Nemecký minister hospodárstva Sigmar Gabriel chce svojich kolegov presvedčiť, aby prispeli k úspechu k decembrovej konferencii o svetovej klíme v Paríži. Ako zástupca krajiny, ktorá má v súčasnosti predsedníctvo G7, mieni najmä podporiť nemecký model zmeny energetických priorít. Podľa jeho slov musia hľadať riešenie, ktoré na jednej strane pomôže životnému prostrediu a zároveň neohrozí hospodársky rast a blahobyt.

Nemecko pred niekoľkými rokmi spustilo projekt zmeny priorít, kam okrem iného patrí urýchlené ukončenie výroby atómovej energie a v súčasnosti zvažuje aj výrazné škrty pre uhoľnú energetiku. Namiesto toho chce podporovať obnoviteľné zdroje, čiže vietor, slnko a biomasu, ktoré pokrývajú viac než štvrtinu nemeckých potrieb. Nemecko z čierneho a hnedého uhlia v súčasnosti vyrába vyše 40 % energie.

Aj eurokomisár pre energetiku Miguel Canete vyzval štáty G7 k urýchlenému konaniu. „Potrebujeme v tomto roku dosiahnuť náročnú dohodu.“ A Paríž je podľa neho jedinečná šanca.

Americký minister energetiky Ernest Moniz zdôraznil význam parížskej konferencie, no zároveň poukázal na výzvy, ktoré bude potrebné v nadchádzajúcich mesiacoch zdolať. Okrem iného neslobodno zabudnúť na energetickú bezpečnosť, ktorej význam sa ukázal práve vo svetle súčasnej rusko-ukrajinskej krízy.

Členské štáty EÚ podľa údajov Európskej komisie odoberajú z Ruska v priemere 30 % zemného plynu a 35 % ropy. Aj Nemecko, ktoré takmer 28 % svojich energetických potrieb kryje z obnoviteľných zdrojov, potrebuje ešte stále zhruba na štvrtinu potrieb ruské suroviny. Okrem ropy a zemného plynu je to čierne uhlie.

Počas dvojdňového stretnutia v Hamburgu chcú ministri Nemecka, Francúzska, Veľkej Británie, Talianska, Japonska, Kanady a USA pracovať na 13-bodovom pláne na zabezpečenie dodávok energie. Na koncepte sa dohodli v máji 2014 v Ríme v reakcii na rusko-ukrajinskú krízu. Jeho cieľom je vybudovanie transportnej infraštruktúry, skladovacích zariadení a terminálov na posilnenie dovozu skvapalneného zemného plynu z krajín Golfského zálivu ako alternatívy k Rusku.

Copyright © TASR 2015

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.