Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
12. augusta 2014 Ostatné od Energia.skTASR

Mexiko otvára svoj energetický sektor pre súkromný kapitál

Energetický sektor, najmä ťažbu ropy a plynu, vláda desaťročia silno regulovala. Prvé podrobnosti o budúcich tendroch zverejnia úrady v stredu (13.8.).

Mexický senát schválil minulý týždeň balík zákonov, ktoré umožnia vstup domáceho a zahraničného súkromného kapitálu do štátneho ropného koncernu Pemex. Ľavicová opozícia však zmeny v ústave kritizovala. Žiadala, aby sa o nich rozhodlo v referende.

Reuters pripomenul, že prezident Peňa pokladal uskutočnenie zásadnej reformy energetického sektora za rozhodujúcu úlohu svojej administratívy. Vstup súkromného kapitálu by mal priniesť miliardy dolárov, ktoré krajina potrebuje, aby mohla sprístupniť ďalšie ložiská ropy a plynu. Na to jej v posledných rokoch chýbali peniaze a aj vhodné technológie.

Mexiko má 15. najsilnejšiu ekonomiku na svete a nový kapitál by mal vytvoriť podmienky na jej ďalší rozvoj.

Reforma ukončí aj štátny monopol elektrárenskej spoločnosti CFE.

O vstup do ropného priemyslu Mexika dlhodobo prejavovali záujem najmä holandsko-britský koncern Royal Dutch Shell a americký ExxonMobil. Predpokladá sa, že v Mexiku udelia prvé kontrakty súkromným spoločnostiam najskôr v nasledujúcom roku.

Copyright © TASR 2014

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.