ENERGIA: Mesto Levice predalo tepelné hospodárstvo Slovintegre Energy
Práve zníženie cien tepla pre obyvateľov bolo jedným z dôvodov, prečo sa Mesto Levice rozhodlo odpredať tepelné hospodárstvo, tvrdí primátor Štefan Mišák. „Za posledných sedem rokov sa tieto ceny neúmerne zvýšili a my sme nemali možnosť ich ovplyvniť,“ tvrdí primátor. Hnuteľný a nehnuteľný majetok slúžiaci na výrobu a distribúciu tepla prenajalo v roku 2002 Mesto Levice na 15 rokov spoločnosti Fortunae,s.r.o. Jedným zo zakladateľov tejto spoločnosti bolo aj Mesto Levice, ktoré však postupne svoj obchodný podiel odpredalo. V súčasnosti platia obyvatelia mesta za teplo 69 až 75 eur za MWh s DPH, Slovintegra Energy sa zaväzuje k maximálnej cene 67 eur s DPH. Túto cenu garantuje na päť rokov.
Mesto už v minulosti hľadalo spôsob, ako dosiahnuť zníženie cien tepla pre obyvateľov. Jednou z možností bola výstavba zdroja na biomasu. „Chceli sme požiadať o nenávratný finančný príspevok na jeho výstavbu, nedostali sme súhlas od Fortunae,“ tvrdí Mišák. Slovintegra Energy vybudovala v Leviciach v minulých rokoch paroplynový cyklus, ktorý vznikol pre potreby priemyselného parku. „V tomto energetickom zdroji vzniká prebytok tepla, ktoré je možné umiestniť na trh v levických domácnostiach. Prevádzkovateľ paroplynového cyklu ponúkol pripojenie svojich rozvodov na rozvody mesta. Fortunae však niekoľko rokov odmietala využiť teplo z tohto moderného zdroja, pričom jeho cena bola opakovane ponúkaná o 100 Sk za gigajoul nižšia ako z doterajších zdrojov,“ uviedol člen komisie pre obchodnú súťaž Pavol Ondruš. Zástupcovia Fortunae tvrdili, že prepojenie rozvodov je technicky nerealizovateľné. Podľa primátora však táto prekážka nadobudnutím rozvodov do vlastníctva nového majiteľa odpadá. „Po podpise zmluvy medzi Mestom Levice a Slovintegrou Energy bude nový majiteľ oprávnený podniknúť kroky k pripojeniu sa do sústavy centrálneho zásobovania teplom, čo je prvotným predpokladom pre naplnenie deklarovaných záväzkov.“
Druhým dôvodom, prečo je predaj tepelného hospodárstva pre mesto výhodný, je podľa primátora technický stav rozvodov. „Nie som zástancom predaja mestského majetku. No konkrétne tento majetok nemalo zmysel držať, pretože sa rokmi znehodnocuje. Navyše nám vzniká skrytý dlh. Dostávame síce ročný nájom 200.000 eur, no tieto peniaze sa vždy na niečo použijú, neodkladáme ich. Za pár rokov bude potrebná rekonštrukcia či výmena niektorých častí, odhadujem za milión až dva milióny eur, museli by sme si brať úver. Prechodom majetku do súkromných rúk bude musieť rekonštruovať rozvody na vlastné náklady majiteľ,“ uviedol primátor.
Copyright © TASR 2010