Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. januára 1970 Ostatné od Energia.skTASR

ENERGIA: LED osvetlenie v meste Prešov zvíťazilo v súťaži zelených projektov

„Toto víťazstvo vnímam ako pozitívnu odozvu na to, že podpora takzvaných zelených projektov je dlhodobým zámerom mesta Prešov. Zachovanie ekologickej rovnováhy je totiž základom trvalo udržateľného rozvoja,“ uviedla prešovská primátorka Andrea Turčanová.

V rámci projektu Modernizácia verejného osvetlenia v Prešove LED technológiou vymenili 1170 kusov svietidiel za LED svietidlá s dlhou dobou životnosti. Energetická náročnosť svietidiel a svetelných zdrojov tak bola znížená z 83 W na 27 W, čo predstavuje úsporu 67 percent energie oproti pôvodnej spotrebe. Projekt v sebe zahŕňal aj výmenu štyroch rozvádzačov verejného osvetlenia za diaľkovo riadené a úpravy nastavení softvéru v 19 rozvádzačoch. 

Celkové výdavky projektu predstavovali sumu vyše 789.000 eur. „Mesto na tento projekt získalo nenávratný finančný príspevok vo výške 730.707 eur,“ pripomenula primátorka. Podiel mesta na projekte bol v objeme piatich percent celkovej investície.

Slávnostné odovzdávanie cien sa uskutoční v Bratislave, na ministerstve životného prostredia, v druhej polovici mája. Víťaz národného kola súťaže postupuje do európskeho kola súťaže – European GPP Award 2016. 

Zelené verejné obstarávanie je proces, pomocou ktorého obstarávatelia nakupujú tovary, služby a práce tak, aby mali počas celej doby svojej životnosti čo najmenší dosah na životné prostredie v porovnaní s inak obstaranými tovarmi, službami a prácami rovnakej funkcie. Výber ponúk v zelenom verejnom obstarávaní je založený na vyhodnotení nákladov na celý životný cyklus (obstarávanie, prevádzka a náklady na likvidáciu), nielen na posúdení najnižšej nákupnej ceny. Grejták uviedol, že hoci je takýto postup vo fáze nákupu drahší, z dlhodobého hľadiska sú produkty a služby zohľadňujúce aspekt životného prostredia lacnejšie.

Copyright © TASR 2016

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.