Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
9. februára 2015 Jadrová energia od Energia.skTASR

Južná Austrália uvažuje o jadrovej energetike

Premiér štátu Jay Weatherill oznámil vytvorenie komisie, ktorá okrem rizík prešetrí aj potenciálny príspevok jadrovej energetiky k hospodárskemu rastu a boju proti klimatickým zmenám.

Austrália podľa Svetovej jadrovej asociácie ako celok disponuje najväčšími zásobami uránu vo svete, ktoré tvoria až tretinu známych nálezísk. Krajina však nemá vlastné atómové elektrárne a urán vyváža. Vo fiškálnom roku 2011/2012 sa tu vyťažilo 7529 ton uránovej rudy v hodnote 782 miliónov AUD (536,65 milióna eur). Tri existujúce bane vyrobili 7488 ton uránu U3O8, čím sa Austrália stala po Kazachstane a Kanade tretím najväčším producentom uránu.

Jedným z najväčších nálezísk je baňa Olympic Dam spoločnosti BHP Billiton, ktorá v roku 2012 zasadila austrálskej ekonomike ťažký úder, keď upustila od plánovaného rozšírenia bane v hodnote 20 miliárd USD (17,47 miliardy eur). Dôvodom boli klesajúce ceny medi a uránu. Medzičasom spoločnosť oznámila, že hľadá lacnejší spôsob spracovania medi a uránu, ktorý chce začať realizovať koncom budúceho roka.

(1 EUR = 1,4572 AUD, 1 EUR = 1,1447 USD)

Copyright © TASR 2015

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.