Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. januára 1970 Ostatné od Energia.skTASR

ENERGIA: JAVYS vlani zrealizovala 14 prípadov záchytu rádioaktívnych materiálov

„V roku 2015 pracovníci Jadrovej a vyraďovacej spoločnosti zrealizovali 14 prípadov záchytu rádioaktívnych materiálov (ZRAM) neznámeho pôvodu. Išlo najmä o súčiastky vojenskej techniky, poľnohospodárskej techniky, ale aj trezory, požiarne hlásiče a iné materiály,“ spresnila.

Takéto zachytené rádioaktívne materiály sa podľa nej po ich identifikácii a zdokumentovaní prepravia a následne uskladnia, pred ďalším nakladaním s nimi v certifikovaných skladoch JAVYS. Materiály, ktoré spĺňajú limity pre uloženie v Republikovom úložisku rádioaktívnych odpadov (RÚ RAO), sa priebežne spracovávajú a upravujú do bezpečnej formy do vláknobetónových kontajnerov. Následne sa prepravia do RÚ RAO na ich definitívne uloženie.

„Materiály, ktoré tieto limity nespĺňajú, sa ďalej bezpečne skladujú v určených priestoroch spoločnosti, až do momentu ich uloženia do pripravovaného hlbinného úložiska,“ informovala.

Ubezpečila zároveň, že všetky činnosti vykonávané pri dohľadaní, identifikácii, zdokumentovaní, preprave ZRAM, ich evidencii a ďalšom nakladaní sa realizujú v súlade s platnou legislatívou, predpismi a rozhodnutiami príslušných dozorných orgánov.

Jadrová a vyraďovacia spoločnosť, a. s., sa zaoberá činnosťami zameranými na vyraďovanie jadrových zariadení a na nakladanie s rádioaktívnymi odpadmi a vyhoretým jadrovým palivom. Zároveň je však tiež oprávnenou organizáciou na nakladanie s opustenými žiaričmi, rádioaktívnymi odpadmi neznámeho pôvodu a nepoužívanými žiaričmi a rádioaktívnymi materiálmi.

Copyright © TASR 2016

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.